banner15

AB’nin Filistin Yardımına İsrail’den Tepki

AB dışişleri bakanları, Filistin yönetimine temel ihtiyaçları karşılamak üzere, 120 milyon Euro yardım yapılmasını onayladı. Hamas, kararı memnuniyetle karşılarken, İsrail tepki gösterdi.

AB’nin Filistin Yardımına İsrail’den Tepki

Avrupa Birliği, Filistin’deki genel seçimlerini Hamas’ın kazanmasının ardından Filistin yönetimine yardımları sürdürmekten yana tavır aldı. Avrupa Komisyonu’nun Filistinlilere ilk etapta 120 milyon Euro yardım yapılması kararı, Brüksel’de bir araya gelen üye ülkelerin dışişleri bakanlarınca da onaylandı. Karar, İsrail’in Filistinlilere her ay ödemesi gereken yaklaşık 40 milyon Euro’luk vergi ve gümrük gelirlerini aktarmayı reddetmesinin ardından daha da önem kazandı.

Avrupa Komisyonu’nun dış ilişkiler sorumlusu Benita Ferrero-Waldner, Hamas’a zaman tanımak gerektiğini belirtti. Ferrero ayrıca, başta komşu Arap ülkeleri olmak üzere diğer ülkelere de yardım sözlerini yerine getirme çağrısı yaptı. Hamas, AB’nin kararını memnuniyetle karşıladı. Örgüt sözcüsü Sami Ebu Zuhri kararın, İsrail ve ABD’nin Filistinlileri ekonomik kuşatma altına alma çabalarının başarısızlığını gösterdiğini söyledi.

İsrail’le birlikte Hamas öncülüğündeki Filistin yönetimine yardım yapılmaması için çaba harcayan ABD yönetimi de, karardan memnun olduğunu açıkladı. İsrail ise tepkili. Başbakanlık sözcüsü Ranan Gissin, kararı sağlıksız olarak niteledi ve paranın yanlış kişilere gideceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48