banner39

AB'nin gündemi 'Rusya'

AB'den 'Rusya' gündemli gayri resmi zirve. Zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'nin gündemi 'Rusya'

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, bugün Finlandiya'nın Lahti kentinde gayri resmi zirvede biraraya gelecek. Zirvenin gündeminde Rusya ile ilişkiler ve enerji konuları var. Davetliler arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yer alıyor. Zirve öncesi, AB'deki merkez sağ parti liderleri başkent Helsinki'de biraraya geldi.
 
Avrupalı liderler, küresel ısınma, enerji güvenliği ve kirlilik konularını tartışacak. Ancak esas önemli konuyu Rusya'dan alınacak enerjinin artırılması ve güvenli akışının sağlanması oluşturuyor. Avrupa'yı, Rusya'nın son dönemde sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini durdurması, Ukrayna'yı doğalgaz fiyatları konusunda sıkıştırması ve Gürcistan'a yönelik uygulamaları düşündürüyor.
 
Avrupalı liderler Rusya'yı daha fazla yabancılaştırmadan, bu sorunları aşmanın yollarını arayacak. Sağ liderlerin mini zirvesinde ise, Litvanya Başbakanı Kalvitis, Rusya ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Avrupalı liderlerin son dönemde Rusya'da muhaliflerin öldürülmesi konularını da gündeme getirmesi ve Rusya'ya eleştiriler yöneltmesi bekleniyor.

Kaynak: CNN

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?