banner39

AB'nin Kıbrıs girişimi iptal

Finlandiya'nın Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili Helsinki’de yapılmasını planladığı toplantı iptal edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'nin Kıbrıs girişimi iptal
Türkiye’nin AB ilerleme raporunun açıklanmasına günler kala, Dönem Başkanı Finlandiya’nın Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili Helsinki’de yapılmasını planladığı toplantı iptal edildi. Türkiye’nin müzakere sürecinde bir kriz yaşanmaması için Finlandiya’nın hazırladığı Kıbrıs önerileriyle ilgili yapılması planlanan toplantı, Rum yönetiminin olumsuz tutumu nedeniyle iptal edildi.
AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından yapılan açıklamada, hafta sonunda Helsinki’de yapılması öngörülen toplantıdan vazgeçildiği bildirildi. “Tarafları aynı masa etrafında toplamayı başaramadık” açıklamasını yapan Finlandiya hükümet kaynakları, buna rağmen taraflarla görüşmeleri sürdüreceklerini belirtti.

Bu çerçevede, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasındaki görüşme, yarın Brüksel’de öngörüldüğü gibi yapılacak.

Rum yönetimi, toplantıya katılmadan önce, Türkiye’nin Maraş’ı Rumlara iade edeceğini açıklamasını ve Kuzey Kıbrıs’ın toplantıya Türkiye heyeti içinde katılmasını talep etmişti.
Fin önerileri, Magosa limanının AB kontrolünde açılmasını, Maraş’ın BM kontrolüne devredilmesini ve Türkiye’nin limanlarının Rumlara açılmasını öngörüyordu.

Son gelişmenin ardından, 8 Kasım öncesinde bir uzlaşma sağlanmasının güçleştiği belirtiliyor.

Abdullah Gül

Gelinen noktada kimsenin Türkiye'yi ve Kıbrıs Türklerini suçlayamayacağını belirten Gül, Finlandiya'nın ilgili tarafları toplayamadığını belirtti.

Gül sözlerine şöyle devam etti:

"Bir toplantı ne için yapılır? Bir toplantı gerçekten adım atmak için, mesafe almak için, müspet bir gelişme sağlamak için yapılır.

"Finlandiya da iyi niyetli olarak bunun için uğraştı. Ama böyle bir müspet adımın atılacağı bir ortamı maalesef oluşturamadılar, çünkü davet ettikleri gruplar, taraflar gördüğüm kadarıyla böyle bir toplantıya katılmak istemiyor."

Abdullah Gül çözüm için her yere gideceğini, görüşüp konuşmaya hazır olduğunu belirtti.

Gül "Tabii ki bunların nasıl olacağı, ne olacağı, netice alıp almayacağı, bunların hep iyi organize edilmesi gerekir" diye konuştu.

Dışişleri bakanı bir başka soru üzerine, adada kapsamlı çözümün adresinin BM olduğunu yineledi.

Gül "Olacak şeyler vardır, olmayacak şeyler vardır. Türkiye'nin tezleri gayet açıktır.

"Kapsamlı çözüm için uğraşmak ayrı bir konudur, AB ile ilgili sorunları aşmaya yönelik yapılan çalışmalar ayrı bir konudur. Biz tabii ki kapsamlı bir çözümü her zaman tercih ederiz.

"Bu aslında BM'nin görevidir ve platformu da orasıdır. Ama AB de buna yardımcı olursa bundan da büyük memnuniyet duyarız. Dolayısıyla kapsamlı çözümün parçası olan unsurların Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili konulara taşınmasını kabul etmek zaten mümkün değildir. Bunu da herkes bilmektedir" dedi.

Toplantıya Kıbrıslı Rumlar adına Dışişleri Bakanı Yorgo Lilikas'ın katılacağı bildirilmişti. Bunun üzerine Kıbrıslı Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da muadilinin Tasos Papadopulos olduğunu söyleyerek katılmama kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Talat, Helsinki'ye dışişleri bakanını göndereceğini açıkladı. Talat, yarın Brüksel'de Finlandiya Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja'yla görüşecek. Ancak gözlemciler bu görüşmede bir ilerleme kaydedilmesini beklemediklerini söylüyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?