banner39

AB'nin son Bülteninde 'Türkiye'

AB'ye ilişkin gelişmelerin derlendiği Avrupa Birliği Bülteni'nin son sayısında Türkiye'ye ilişkin gelişmeler de yer aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'nin son Bülteninde 'Türkiye'

Bülten'de, "Şu andaki genişleme gündemi batı Balkanları ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Bu ülkelere, gerekli koşulları yerine getirdikleri zaman AB üyesi olma perspektifi verilmiştir. Söz konusu ülkeler, AB doğrultusundaki yolda çeşitli aşamalarda bulunmaktadırlar. Hırvatistan ve Türkiye katılım görüşmelerini sürdürmektedirler" denildi.
 
AB Bülteni'nin "Genişleme" başlığını taşıyan 25'inci bölümünde Komisyon'dan Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'ne, AB'nin yeni üyelerle entegre olabilmesine ilişkin ekli özel raporu da içeren genişleme stratejisi ve 2006-07'deki temel sorunlarla ilgili Bildirim yer aldı. Bildirim'de, AB'nin Balkanlar ve Orta Avrupa'daki on genişlemesine değinilerek, Şu andaki genişleme gündemi batı Balkanları ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Bu ülkelere, gerekli koşulları yerine getirdikleri zaman AB üyesi olma perspektifi verilmiştir. Söz konusu ülkeler, AB doğrultusundaki yolda çeşitli aşamalarda bulunmaktadırlar. Hırvatistan ve Türkiye katılım görüşmelerini sürdürmektedirler" denildi. Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya'nın, 2005 Aralığında aday ülke haline geldiği belirtilen Bildirim'de, "Batı Balkanlardaki diğer ülkeler, Avrupalı perspektiflerine yönelik olarak ilerlemeleri yerine getirmektedirler. AB'nin genişleme gündemi 2006-07'de bazı önemli zorluklarla yüz yüze gelmiştir. Bu zorluklar özellikle, Türkiye'nin katılım müzakereleri, Kosovo'nun gelecekteki statüsü, Sırbistan ile ilişkiler ve Bosna Hersek'in yönetiminde daha büyük bir sahipliği üstlenmesiyle ilgiliydi" saptaması yer aldı. Bildirim'de, şu andaki genişleme planının "beşinci genişlemeden dersler çıkarmaya, ülkeleri üyelik yolunda desteklemeye, gelecekteki genişleme için kamu desteğini teşvik etmeye, genişleme zorlukları üzerinde durmaya ve AB'ye entegrasyon kapasitesi sağlamaya yönelik bir yaklaşımın çerçevesini belirlediği" kaydedildi.

TÜRKİYE BÖLÜMÜ

Bülten'in "Genişleme" bölümünün "Türkiye" başlığı altında ise "Komisyon'dan Konsey'e Türkiye'yle katılım müzakereleri hakkında Bildirim" şöyle ifade edildi:

"Referans: Avrupa Ekonomik Topluluğu'yla Türkiye arasında bir birlik oluşturan, 29.12.1964 tarihli 'Ankara Anlaşması' olarak bilinen Anlaşma.

29 Kasım'da kabul edildi. Komisyon, Türkiye'nin Ankara anlaşması ek protokolü hükümlerini, tam olarak yerine getirmemiş olduğunu, malların serbest dolaşımına, ulaşım bağlamındaki kısıtlamaları da içeren, kısıtlamalar bulunduğunu ve bunların sürdüğünü not etmiştir. Bildirim, özellikle, bu koşullar altında Katılımla ilgili Hükümetlerarası Konferans'ın Türkiye ile bazı başlıklarda görüşmeleri açmaması, Komisyon ek protokol açısından Türkiye'nin taahhütlerini tam olarak yerine getirdiğini onaylamadıkça hiçbir maddenin geçici olarak kapatılmaması tavsiyesinde bulunmuştur." 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?