banner39

AB'ye katılımda taşra atağı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AB'ye katılım sürecinde taşra atağına geçilmesi için düğmeye bastı.

Arşiv 20.04.2010, 05:33 20.04.2010, 05:33
AB'ye katılımda taşra atağı
 
81 ilin valisine bir genelge gönderen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AB’ye katılım sürecinde taşra atağı başlattı. AB sürecinde gerçekleştirilen siyasi reformlar ile yasal değişikliklerin tam olarak hayata geçirilebilmesi için valiliklerin daha etkin hale gelmeleri ve taşrada öncülük yapmaları öngörülüyor.
 
Bu kapsamda 81 il valiliği bünyesinde “Avrupa Birliği’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu" oluşturulacak. Kurul, hem reformların uygulanmasını sağlayacak hem de AB fonlarından destek alacak projeler geliştirecek. AB’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu AB sürecinin halk arasında daha sağlıklı anlaşılabilmesi ve önyargıların kırılması amacıyla da çalışmalar yürütecek.

BAKAN’DAN GENELGE

Reformların uygulama sonuçlarını izleyecek kurul sorunları ve aksayan yönleri tespit ederek İçişleri Bakanlığı bünyesindeki AB Genel Sekreterliği'ne bildirecek. AB fon ve mali kaynaklarından azami ölçüde yararlanılması amacıyla kurum ve kuruluşların proje faaliyetlerini teşvik edecek kurul, bu konuda her türlü desteği de sağlayacak. Kurul, AB'ye üyelik sürecinde kamuoyu desteğinin sağlanması amacıyla da çalışmalar yürütecek. Bakan Atalay, valilerden yerel yönetimler, kalkınma ajansları, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları ve diğer tüm ilgilileri AB katılım sürecinde yarar sağlayacak çalışmalar konusunda harekete geçirmelerini de istedi.

ÖNYARGILAR GİDERİLECEK

Valiler illerinde yerel televizyon, radyo ve gazetelerde AB süreciyle ilgili bilgilendirici ve ön yargıları giderici programlar yapılmasını sağlayacak. İllerinde gerçekleştirilen AB projelerine aktif destek sağlayacak valiler, proje sahiplerinin karşılaştıkları sorunları çözecek. Valiler projelerin, imkanlar ölçüsünde görsel ve basılı araçlarla tanıtımını sağlayacak. Bu sayede Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda Anadolu’daki “önyargılar" giderilmiş olacak.

Kaynak: Bugün

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?