banner39

AB'yi küresel güç kılmak için 'gizli plan'

AB, üye devletler adına uluslararası anlaşmalara imza atacak bir 'tüzel kişilik' yaratmaya çalışıyor

Arşiv 08.10.2009, 08:18 08.10.2009, 08:18
AB'yi küresel güç kılmak için 'gizli plan'


Çöpe giden Avrupa Anayasası yerine geçip AB'yi reforme edecek Lizbon Anlaşması'nın İrlanda'daki ikinci referandumdan geçmesinin ardından yelkenleri şişen AB'nin, küresel güç olma yolunda gizli planlar yaptığı iddia ediliyor.

Daily Telegraph, Britanya'da AB'ye alerjik muhafazakârların 2010'daki genel seçimi kazandıkları takdirde Lizbon'u referanduma götürme kararlılığını perçinleyen bir habere imza attı. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg'un hazırladığı gizli bir belgeden bahseden gazeteye göre AB, üye devletler adına uluslararası anlaşmalara imza atacak bir 'tüzel kişilik' yaratmaya çalışıyor.

New York, Kabil, Adis Ababa'da elçilik

Gizli belgede AB'nin tam teşeküllü bir diplomatik servis oluşturup tüm dünyaya yayılarak sayıları 160'ı bulabilecek büyükelçiliklerini önce pilot uygulama kapsamında New York, Kabil ve Addis Ababa'da açması öngörülüyor.

Bunun için Brüksel'deki elçilerin Polonya ve Çekya'nın henüz Lizbon'u onaylama sürecini tamamlanmasını beklemeden anlaşmanın öngördüğü 'AB başkanlığı' ve 'dışişleri bakanlığı' gibi kurumların tesisi için önceki gün gizli görüşmelere başladığı kaydedildi. Londra merkezli düşünce kuruluşu Open Europe'un müdürü Lorraine Mullally, bunu 'AB'yi uluslararası anlaşmadan bir ülkeye çeviren kocaman bir güç transferi' diye niteledi.

Britanya'daki Muhafazakâr Parti'nin Avrupa sorumlusu Mark Francois de, gizli belgenin Lizbon'u referanduma götürme isteğindeki haklılıklarını kanıtladığını kaydetti.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?