banner39

Açe için barış kapıda

Endonezya hükümeti anlaşma konusunda iyimser olduğunu belirtse de, özellikle Açe halkı arasında bir tedirginlik söz konusu çünkü aynı sözler, daha önce de defalarca verilmiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Açe için barış kapıda

Ahsen Utku/İslam Dünyası

Endonezya hükümeti ile Açe-Sumatra Milli Kurtuluş Cephesi (ASNLF), nihayet 15 Ağustos’ta Helsinki’de resmi olarak imza atmak üzere uzlaştı. Daha önce 2002’de tarafların birbirini suçlamasıyla kesintiye uğrayan barış süreci, bölgede yaklaşık 230 bin kişinin hayatına mal olan tsunami felaketinden sonra bölgenin yeniden yapılandırılması amacıyla yeniden gündeme gelmişti.

Temmuz ayında Finlandiya’da masaya oturan taraflar, 15 Ağustos’ta barış anlaşmasını imzalamaya karar vermiş durumdalar. Her ne kadar Endonezya hükümeti anlaşmanın hükümleri konusunda iyimser olduğunu belirtse de bu, yine de her şeyin çözüme kavuşturulmuş olduğu anlamına gelmiyor. Öncelikle, özellikle beş milyonluk Müslüman nüfusa sahip Açe halkı arasında bir tedirginlik söz konusu çünkü aynı sözler, daha önce de defalarca verilmiş. Bunun farkında olan ve müzakerelerde arabuluculuk yapan Finlandiya Eski Devlet Başkanı Martti Ahtisaari, barış anlaşmasının imzalanmasının ardından Açe’de iki tarafın da vaatlerini tutup tutmadığını inceleyecek gözlemcilerin bulundurulacağını söyledi.

Ayrıca ASNLF, bölgenin tam bağımsızlığından vazgeçmiş olsa da bunun karşılığında daha çok özerklik ve siyasi temsil talep ediyor ki, görüşmeler de zaten siyasi temsil meselesinde kilitleniyor. Zira bu talebin gerçekleşmesi, ülkenin anayasasında değişiklik gerektirecek. Buna göre, Endonezya’da bir siyasi parti olabilmek için ülkenin 33 eyaletinin en az yarısında temsil gücüne sahip olmak ve ana merkezini de Cakarta’da bulundurmak gerek. Oysa ASNLF, anlaşılabileceği üzere ancak yerel bir güç olarak boy göstermekte. Endonezya hükümeti, ASNLF’nin siyasi olarak temsil edilmesine rıza göstermiş görünse de kesin bir açıklama yapmaktan kaçındığı gibi, böylesi bir girişimin diğer ayrılıkçı hareketleri de cesaretlendireceği konusunda tereddütler ve bölünmeler yaşıyor.

ASNLF, bu isteklerin yanı sıra bölgenin doğal zenginliklerinden yine kendi halkları adına daha fazla yararlanmayı talep ediyor. Bölgenin petrol ve doğal gaz bakımından zengin olduğu ve halkın da, özellikle tsunami sonrasında yoksulluk içinde yaşadığı düşünülecek olursa, bunun yerinde bir talep olduğu söylenebilir.

Resmi imza töreninden önce açıklanmayacağı için anlaşmanın ayrıntıları şu anda bilinmiyor. Fakat 29 yıldır 15 binden fazla insanın ölümüne sebep olan iç savaşın sona erdirilmesine yönelik bu girişim, her şeye rağmen umut verici.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?