banner39

Açe'de seçim heyecanı

Yeni özerklik kazanan Açe eyaletinde ilk seçim heyecanı 9 Nisan'da yaşanacak.

Arşiv 08.04.2009, 15:39 08.04.2009, 15:41
Açe'de seçim heyecanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Endenozya'da yeni özerklik kazanan Açe'de 6 yerel parti 9 Nisan'da yapılacak parlamento seçimlerinde yarışacak.

Endonezya'da Suharto rejiminin yıkılmasından beri 3. genel seçimler yapılacak. Seçimlerde parlamentonun her iki meclisindeki üyeler seçilecek.

Endonezya genelinde 38 siyasi parti genel seçimlerde mücadele edecek. 128 sandalyeli Endonezya parlamentosunun üst ve alt meclisleri için yaklaşık 12 bin aday yarışacak.

Nüfusunun büyük bir çoğunluğunu meydana getiren Endonezya'da 171 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Endonezya genelinde seçimlerin başlıca 5 siyasi parti arasında geçeceği kaydedildi.

Açe, Endonezya merkezi yönetimi ile 2005'te yapılan bir anlaşma ile özerkliğine kavuştu ve yaklaşık 30 yıldır devam eden çatışmalar sona erdi.

İslamonline'a konuşan Açe Partisi (Partai Aceh) sözcüsü Adnan Beuranşah, "Açe şu anda çok kırılgan bir durumda." dedi.

Açe'de geçen cumartesi günü bir yerel politikacı vurularak öldürüldü. Son 3 ay içinde silahlı ve bombalı saldırılarda en az 16 kişi hayatını kaybetti.

Merkezi hükümetle 2005'te tarihi barış anlaşmasını imzalayan Özgür Açe Hareketi'nden (GAM) en az 3 eski lider saldırılarda hayatını kaybetti.

Eski bir GAM lideri olan Adnan, bazılarının seçim atmosferini bozmaya çalıştığını ileri sürerek "Bazıları ortamı kendi çıkarlarına uygun olarak kullanmaya çalışıyor." dedi.

Yeni eski bir GAM lideri olan Açe valisi İrvandi Yusuf, güvenlik konusunda ciddi endişeleri bulunduğunu söyleyerek Avrupa Birliği'nden seçimleri izlemek üzere heyet göndermesi çağrısında bulundu.

Açe'de kayıtlı 3 milyon seçmen bulunuyor. Yeni özerk Açe'deki seçimlerin eski GAM liderlerinin kontrolündeki Açe Partisi ve Özgür Açe Halkının Sesi partileri arasında kıyasıya bir mücadeleye sahne olması bekleniyor.banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?