banner39

'Açıklamalar, Irak'a savaş ilanı sayılır'

Dünkü saldırıların ardından olağanüstü toplanan Irak Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani, "İçişlerimize karışanların elini keseriz" dedi.

Arşiv 13.04.2007, 15:21 13.04.2007, 15:30
'Açıklamalar, Irak'a savaş ilanı sayılır'

"Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" diyen Kuzey Irak'taki yerel yönetimin lideri Mesud Barzani'ye sahip çıktıklarını açıkladı. Meşhedani, "Barzani'yi kucaklıyorum. Sizin tutumunuz bizim tutumumuzdur" diye konuştu.

Dünkü saldırının ardından olağanüstü toplanan Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Meşhedani, "Komşu ya da başka bir ülkeden her kim Irak'ın içişleri karışmaya kalkarsa, hiçbir müdahaleye izin vermeyeceğiz. Daha önce de olduğu gibi dışarıdan uzanan eli keseriz. Bugün olmasa yarın kesilecektir. Buna komşu ülkeler de dahildir" dedi.

SAVAŞ İLANI SAYILIR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın dünkü basın toplantısında, PKK'ya karşı sınır ötesi operasyonun fayda sağlayacağını söylemesi, Kuzey Irak’ta yankı buldu. Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki “Operasyon Irak Devleti'ne karşı doğrudan savaş ilanı sayılır”dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği internet sitesindeki habere göre Kemal Kerküki, Türkiye’nin Kuzey Irak'ta askeri bir operasyon düzenlemesi durumunda bunun lrak Devleti'ne kaşı doğrudan savaş ilanı sayılacağını savunarak şöyle dedi:

“Kürdistan bölgesine operasyon düzenlemek kolay bir iş değildir. Operasyon her iki ülkenin çıkarlarına hizmet etmez, dostluğuna ise zarar verir. Türkiye’nin operasyon için öne sürdüğü gerekçeler de temelsizdir. PKK’ya silah ve ekonomik destekte sunmuyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?