Acil hastadan hiçbir şekilde ücret alınmıyor

Son düzenlemeyle birlikte acil durumda hastaneye gelen hastalardan hiçbir ücret alınmıyor.

Acil hastadan hiçbir şekilde ücret alınmıyor

Bundan yaklaşık 1,5 yıl önce yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu ile birlikte, sağlık alanında çok radikal düzenlemeler hayata geçti. 

Örneğin nüfusun tamamı genel sağlık sigortasına kavuşurken, sağlık sorunlarının da tamamı güvence kapsamına alındı. Hatta bazı durumlarda sağlık kuruluşları, başvuran kişilerden hiçbir fark ücret, katkı ya da katılım payı almaksızın hizmet vermek zorunda. Bu durumların başında da acil haller geliyor.

Evet, acil hallerde ister devlet ister özel sağlık kuruluşlarına başvurulsun, başvuran kişinin insan olması dışında hiçbir şart aranmaksızın müdahale edilecek. Acil durumun gerektirdiği tüm teşhis, tedavi, tetkik ve tahliller bedava yapılacak.

Bahsettiğimiz düzenlemeler kanunlara, yönetmeliklere, tebliğlere ve hatta Başbakanlık genelgesine dahi girmesine rağmen ve biz de bu köşede daha önce yazmamıza rağmen, hâlâ pek çok devlet ve özel sağlık kuruluşunda, acil haller için para talebi devam ediyor. Daha önce attığımız başlıklar Türkçe olduğundan olsa gerek, istenilen etkiyi yapmamış görünüyor. Biz de belki faydası olur diye bugün İngilizce başlıkla konuya dikkat çekelim istedik.

Gerek Sayın Başbakan'ın ve gerekse Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, sağlık hizmetleri ve özellikle acil vakalarla ilgili hassasiyetini biliyoruz. Zaten bu hassasiyet dolayısıyla bütün acil sağlık hizmetleri ücretsiz hale getirildi. Ancak aynı hassasiyeti maalesef sağlık kuruluşlarımız göstermiyor. Özellikle devlet hastanelerinde, döner sermaye gelirinin düşmemesi için, yasaya aykırı bir şekilde, acil hastalardan ücret talebi devam ediyor. Sayın Recep Akdağ'ın bu konuyu daha yakından takibe alarak, bu kanunsuz uygulamayı bir an önce durduracağını umuyoruz.

 

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 12:03
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma Karadeniz
Esma Karadeniz - 11 yıl Önce

Komşum ilaç zehirlenmesinden dolayı acilen bir devlet hastanesine kaldırıldı.Acilden çıkarken 60-70 Tl fatura çıkardılar.Ne bir sağlık güvencesi ne de parası vardı.Faturayı ödeyemediler.Bir şekilde borçlanarak çıktılar.Meğer bebek bekliyormuş ve bu zehirlenme onu da olumsuz etkilemiş.İkinci acile kalktığında ilkinden borcu var diye kabul etmek istememişler.İnsanlar canınla uğraşırken onlar para derdinde.Başbakanımız ne derse desin bunarın kulakları duymuyor.Allah merhamet versin

banner39