banner39

Açılım karşıtı habere ödül

Mete Çubukçu'nun Mahmur Kampı'nda yaptığı ve çok tartışılan haberine ÇGD tarafından ödül verildi.

Arşiv 24.03.2010, 18:20 24.03.2010, 18:20
Açılım karşıtı habere ödül

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin verdiği '2009 Yılının Başarılı Gazetecileri' ödüllerinde NTV'den Mete Çubukçu 'Mahmur Mülteci Kampı: Geri Dönüşler Sürecek mi?' haberiyle 'Mahmut Tali Öngören Televizyon Ödülü'nü, kazandı.

Mete Çubukçu'nun kazandığı ödül, ÇGD'nin ödül verirken ne denli araştırma yaptığını da vahim biçimde ortaya koydu. İddialara göre Çubukçu'nun çevirmen olarak bulduğu kişilerin çevirdikleriyle, Kürtçe konuşan kişilerin söyledikleri arasında neredeyse taban tabana zıttı.

Kampta bir ev halkıyla tek tek konuşan Çubukçu, sorularını sordu ve çevirmen de bunları önce Kürtçe olarak muhatabına çevirdi. Ardından da sorunun muhatabının söylediklerini Türkçe olarak Çubukçu'nun tuttuğu mikrofona söyledi. Olay canlı yayında gerçekleşti.

Evde ilk soru evin hanımına soruldu. Geri dönmek isteyip istemediği yönündeki soruya, evin hanımı Kürtçe olarak cevap verdi ve kendi hastalığından başının sürekli ağrıdığından, çocuğunun hastalığından bahsetti, kampta tedavi olamadıklarını söyleyerek dönmek istediğini ifade etti.

Ancak Çubukçu'nun tercümanı bunu; önderimize özgürlük olmadıkça dönmeyiz, af olmadıkça dönmeyiz gibi tamamen ideolojik bir metin olarak çevirdi.

Sonra evin diğer ahalisiyle aynı durum tek tek devam etti. Hemen herkes yaşam şartlarının zorluğundan bahsederek dönmek istediklerini söylediler.

Ama tercüman hepsini, siyasi söylemlere çevirerek Apo'ya özgürlük, PKK'lılara genel af, yasal düzenlemeler tabanında kendi kafasında kurduğu biçimde ideolojik vurgularla çevirdi.

NTV izleyen ve Kürtçe bilen herkes, Çubukçu'nun PKK'lı ya da PKK sempatizanı birini tercüman olarak tutup yaptığı bu skandal yayının şoku içindeydi.

Çubukçu yayını bitirirken, tercümanın yaptığı bu yalan çevirilere dayanarak, Mahmur'dakilerin dönmek istemediği şeklinde yorumla yayını kapattı ve sözü merkeze bıraktı.

Bu yayının yapıldığı günler, Açılım Süreci'nin en hızlı olduğu, geri dönüşler nedeniyle halkın gergin olduğu günlerdi. Çubukçu PKK sempatizanı tercüman aracılığıyla yaptığı yayında toplumda var olan bu tepkilere adeta benzin döktü. Açılım sürecine bir dinamit de bu yayınla oldu.

Oysa iyi bir televizyoncu, Kampa gidip orda hem Kürtçe hem Türkçe bilen birini bulup tercüme yaptırmaz.

Açılımın sıcaklığında NTV'nin bu skandalı arada kaynadı ve gitti. Ta ki Çağdaş Gazeteciler Derneği önceki gün bu habere ödül verene dek.

POSTMEDYA iddiaları, haberin sahibi Mete Çubukçu ile habere ödül veren ÇGD Başkanı Ahmet Abakay'a sordu... 

METE ÇUBUKÇU'DAN CEVAP YOK 

Ortada dönen iddialarla ilgili sorulara Mete Çubukçu cevap vermek istemedi. Tercümanın yaptığı çevirilerin yanlı ve yanlış olduğunu ve bunu bilip bilmediğini sorduğumuz Mete Çubukçu "Cevap vermek istemiyorum. Bu konular beni ilgilendirmiyor. Bu sorular hoş değil. Kim bunları çıkarıyor? Açılımı baltaladığım söyleniyor. Merak eden atlar Mahmur'a gider, açılımı görür! Bu konu ile ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum" dedi.

Hay Allah Bilmiyorduk!

Mete Çubukçu'ya bu skandal haberden dolayı ödül veren Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay da iddialara cevap verdi.

Abakay'a Mete Çubukçu'nun Mahmur haberindeki yanlı-yanlış tercüman hatalarını hatırlattık. Abakay "Hay Allah böyle iddiaların olduğunu bilmiyorduk. Bilsek haberi o günlerde tekrar gözden geçirirdik. Ama artık ödül verilmiş oldu. Ödülü geri almak gibi bir ihtimal olamaz. Zaten biz böyle bir hatayı da anlayamayız. Ödülü habercilik açısından veriyoruz" dedi.

Kaynak: Postmedya

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?