banner39

'Açılımı hiç kimse bitiremez'

PKK'yı tasfiye korkusu sardığını belirten Öneş, açılımın hiçbir iktidar tarafından bitirilemeyeceğini söyledi.

Arşiv 21.06.2010, 14:29 21.06.2010, 14:36
'Açılımı hiç kimse bitiremez'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

MİT'in tecrübeli isimlerinden eski müsteşar yardımcısı Cevat Öneş, PKK saldırılarının kesinlikle Demokratik Açılımı durduramayacağını söyledi. 

Taraf Gazetesi'nden Neşe Düzel'e konuşan Cevat Öneş, 'Açılım' ve PKK'nın artan saldırılarının etkisi konusunda önemli açıkalamalarda bulundu.

“Açılım bitmedi, duraksadı. Bu küresel koşullarda ve iç dinamiklerde kimse açılımı bitiremez. Demokratikleşme için yeni adımlar atmayan bir parti seçilemez, iktidar olamaz.” diyen Öneş, “Bunlar, PKK’nın taktiksel saldırıları. PKK hem muhatap alınmak için ısrar ediyor hem de Türkiye’deki legal Kürt siyasetini tek başına kontrol etmek istiyor.” şeklinde konuştu.

Sadece PKK değil, farklı görüşteki diğer Kürtlerin de, Kürtlerin siyasetten tamamen tasfiye edildiği düşüncesine kapıldığını öne süren Öneş, bu algının olumsuz düşüncelere yol açtığını belirtti.

PKK TASFİYE OLMAKTAN KORKUYOR

Son dönemlerde artan saldırılar ve sebepleriyle ilgili kendisine sorulan soruya Öneş şu cevabı veriyor: "Bu saldırıların arkasında ayrıca silahların bıraktırılmasıyla ve dağdan inişle ilgili karşılıklı görüşmelerin şartlarını yaratma isteği de var. PKK’da 1 hazirandan itibaren ortaya çıkan eylemlilik durumunun devamı bu. Bakın... Şöyle anlatayım... Aslında bütün bu saldırılar, Kürt sorununu çözemememizin bir sonucudur. Zaten Kürt sorununu çözemediğimiz için geçmişte PKK sorunu ortaya çıkmıştı. Şimdi de bu sorun Hakkâri gibi saldırılarla varlığını sürdürüyor. PKK devleti sıkıştırma ve bu sıkıştırma neticesinde muhatap alınmayı istiyor. Şu nokta çok önemli: PKK, örgütün tamamen tasfiye edileceği psikolojisi ve algısı içinde. Üstelik sadece PKK değil, PKK dışındaki görüşleri temsil eden çok farklı kesimlerdeki barışçı Kürtlerde de, “açılım durdu, tasfiye ediliyoruz” algısı çok yaygın. Onlar da, bu ülkede Kürt siyasetinin tamamıyla tasfiye edilmek istendiği görüşündeler. Bu algıyı AK Parti, BDP’yle temastan uzak durarak besledi. Sonuçları açısından tehlikeli bir algı bu. Böyle bir algı çözüm sürecini engeller. Kürtlerdeki algı, yeni bir demokratik açılım projesi ve hamlesiyle düzeltilmeli. PKK’nın bu dönemde şiddeti yükseltmesinin bir nedeni de..."

AÇILIMI KİMSE BİTİREMEZ

Öneş açılım konusunda ise şöyle konuştu: "Açılım bitmedi. Zaten Başbakan da “açılım sürecek” diyor. Açılım duraksadı. Bu küresel koşullarda ve Türkiye’nin iç dinamiklerinde hiçbir iktidar açılımı bitiremez. Açılım bitti diyen ve demokratikleşme için yeni adımlar atmayan bir iktidarın Türkiye’de yeniden seçilme ve hükümet olma şansı yoktur. Başbakan demokratik açılım konusunda çok samimiydi ve nitekim risk alıp adım attı ama... Başbakan risk aldı ama CHP, MHP ve DTP milliyetçi duyguları körükleyerek AK Parti hükümetinin omuzlarındaki yükü daha da arttırdılar. Bu milliyetçi dalga, atılacak adımlarla ilgili AK Parti’de tereddüt ve korku yarattı. Ayrıca hükümetin demokratik açılım için kapsamlı bir projesinin olmadığı, bu süreçte ortaya çıkabilecek riskler konusunda hazırlıklı olmadığı da ortaya çıktı. Önümüzdeki süreçte açılım planı daha somut ortaya konacak."

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?