banner15

Açlık Grevcilerine İşkence

Amerikan New York Times gazetesi, ABD’nin Küba topraklarındaki işkence üssü Guantanamo’da açlık grevi yapan mahkûmlara yönelik işkenceleri haberleştirdi. Tutsak avukatlarından Thomas B. Wilner, "ABD hükümeti eylemin bitirilmesini istiyor. Fakat, bunu yap

Açlık Grevcilerine İşkence

Amerikan New York Times gazetesi, ABD’nin Küba topraklarındaki işkence üssü Guantanamo’da açlık grevi yapan mahkûmlara yönelik işkenceleri haberleştirdi. Gazete, adını açıklamadığı askeri yetkililere dayanarak verdiği haberde, üsteki Amerikalıların açlık grevi yapan mahkûmların bağladıkları sandalyelerde tüplerle beslediklerini ve kusmalarını engellediklerini kaydetti. “Bazı tutukluların intihara kararlı olduklarına” kanaat getiren yetkililerin, “daha sıkı önlemler” almaya başladıklarını belirten Times, yakın zamanda müvekkillerini ziyaret eden avukatlara dayanarak da, açlık grevindekilerin klimalı soğuk hücrelerde uzun süre tecrit edildiklerini, battaniye ile yatak gibi ihtiyaçlardan mahrum edildiklerini belirtti. Guantanamo’da 8 Ağustos’ta 76 tutuklunun iş-kenceyi protesto etmek için başlattığı açlık grevine katılanların sayısı ilerleyen günlerde 130’u bulmuş, bazı haber kaynakları grevin ikinci ayında sayının 210 olduğunu bildirmişti.

Reddeden tecrit ediliyor

İnsan hakları kuruluşları, ABD’li askerlerin, açlık grevinde olan tutuklulara karşı “oldukça sert” davrandıklarını belirterek, “Tutukluları beslemek için özel sandalyeler yapmışlar. Beslenme tüplerinin takıldığı bu sandalyelerde, mahkûmlar gün boyunca tutuluyorlar. Bunu reddeden mahkûmlar önce dövülüyor, ardından hücrelere atılarak tecrit ediliyorlar. İşkenceyi protesto etmek için açlık grevine giden tutuklular, bu sırada bile işkenceye maruz kalıyorlar” dediler..
Tutsak avukatlarından Thomas B. Wilner, ABD ordusunun yeni “zorla beslenme sandalyesi” uygulamasıyla birçok mahkûma ciddi zararlar verdiğini belirterek, “ABD hükümeti eylemin bitirilmesini istiyor. Fakat, bunu yaparken en zalim ve insanlıkdışı uygulamaları yürürlüğü sokuyor” diye konuştu. Wilner ayrıca, “Açlık grevine katılan 6 müvekkilim ile görüşmeme izin verilmiyor. Sanırım müvekkillerim, zorla beslenmeyi reddettikleri için hücrelere atıldılar. Öğrendiğim kadarıyla, mahkûmlar bu hücrelerde aşırı soğukta tutuluyorlar” dedi.

Tutsaklar masum

Bu arada, ABD’nin Guantanamo’da tuttuğu 500 kadar mahkûmun yarıdan fazlasının, “ABD’ye karşı hiçbir düşmanca faaliyette bulunmamış olduğu” bildirildi. ABD hükümetinin üste tuttuğu “terörizm zanlıları” hakkında hazırlamış olduğu belgeleri ayrıntılarıyla inceleyerek, bir rapor kaleme alan tutuklu avukatları, üsteki mahkûmların yüzde 93’ünün, “ne ABD kuvvetleri ne de müttefiklerce yakalandığı” sonucuna vardı. Belgeleri analiz eden Mark ve Joshua Denbeaux adlı avukatlar, tutukluların yüzde 55’inin ABD veya müttefiklerine karşı hiçbir düşmanca faaliyette bulunmadığına hükmetti. Hükümet belgelerinde mahkûmların sadece yüzde 8’inin “El Kaide militanı” diye nitelendirildiğini belirten avukatlar, geriye kalanların, Taliban veya diğer İslami örgütlerin “üyesi” veya “sempatizanı” olarak tanımlandığına dikkat çektiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48