banner15

Açlık Grevine Katılım Artıyor

Guantanamo Üssü'nde açlık grevinin büyüdüğü açıklandı. Amerikalı yetkililer, halihazırda 84 kişinin açlık grevinde olduğunu söylüyor. ABD bu sayıyı daha önce yaklaşık 40 kişi olarak açıklamıştı.

Açlık Grevine Katılım Artıyor

Amerikan ordusu, yaklaşık 500 kişinin esir olarak tutulduğu Guantanamo Üssü'nde açlık grevinin büyüdüğünü söylüyor. Küba'daki üste tutulan El Kaide ve Taleban zanlıları arasında açlık grevine katılanların sayısının son bir hafta içinde kayda değer miktarda arttığı açıklandı. Amerikalı yetkililer, halihazırda 84 kişinin açlık grevinde olduğunu belirtiyor. Bu sayı daha önce 40 olarak açıklanmıştı.

Amerikan ordusu açlık grevini üst üste dokuz öğün yemeğin reddi olarak tanımlıyor. Guantanamo'da halihazırda çoğunluğu Afganistan'da yakalanmış yaklaşık 500 kadar kişi var. Bu kişilerden bazıları neredeyse 4 yıldır haklarında resmi hiçbir suçlama getirilmeksizin Guantanamo'da tutuluyor. İnsan hakları örgütleri, Amerikalı yetkililerin açlık grevine katılım konusunda bundan daha önce açıkladığı rakamlara kuşkuyla yaklaşmış ve tutsakların zorla beslendiğini söylemişti.

BBC'nin Washington muhabiri, Guantanmo Üssü'ndeki Amerikalı askeri yetkililerin açlık grevi yapanların tıbbi durumu hakkında hiçbir ayrıntı vermediğini söylüyor. Ancak Amerikan ordusundan yapılan bir açıklamada, ''Gereken beslenmenin burundan tüp yoluyla gerçekleştirildiği'' belirtildi. Muhabirimiz, bunun zorla besleme anlamına geldiğini bildiriyor. Esirlerin avukatları, açlık grevinin üsteki yaşam koşullarını ve süresiz tutukluluk halini protesto amacıyla başlatıldığını söylüyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48