banner39

Adana'da sayım krizi halen çözülemedi

Adana'da AKP'nin oylarının bir kısmının Saadet Partisi'ne yazıldığı ortaya çıktı.

Arşiv 04.04.2009, 10:16 04.04.2009, 10:16
Adana'da sayım krizi halen çözülemedi

Adana'da seçim sonrası başlayan sayım krizi çözülemedi. AK Parti, CHP ve MHP'nin itirazları üzerine başta Seyhan olmak üzere birçok bölgede oylar yeniden sayılıyor. Geçersiz olduğu söylenen 33 bin oyun tekrar sayılması tartışılıyor. AK Parti ve MHP, kendi oylarının yakıldığını gösteren görüntüleri basına veriyor.

Özellikle yeniden sayım sırasında tutanaklardaki 174 AK Parti oyunun sisteme SP lehine girildiğinin tespiti de seçime gölge düşürüyor. Bu karmaşa sürerken yeni bir iddia gündeme damgasını vurdu. Seyhan İlçe Seçim Müdürü Hamit Arıkaner'in 'seçmen kütüğüne yazılma hakkı olan seçmeni kütükten silmekten' yargılandığı ortaya çıktı. Arıkaner, Yüreğir İlçe Seçim Müdürlüğü görevini yaparken 28 Mart 2004'teki yerel seçimler öncesinde Havutlu beldesinde kesinleşmiş sandık seçmen listesindeki 480 ismi silmiş. Bu işlem yüzünden 1 yıl 11 ay hapis cezası almış.

MHP ve AK Parti'nin kıyasıya yarışına sahne olan Adana'da oy sayımı kördüğüm oldu. Partilerin itirazları sürerken yeni iddialar ortaya atılıyor. Yerel bir gazete, Seyhan İlçe Seçim Müdürü Hamit Arıkaner'in Yüreğir ilçe seçim müdürü iken 480 seçmenin ismini silmekten yargılandığına dikkat çekti. Arıkaner'le birlikte yargılanan isimlerden biri de Ahmet Yeşil. Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada beraat etmiş. Yeşil'in avukatı Halis Yetkiner, 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Arıkaner'in cezasının ertelendiğini ancak yasal ihtarat yapıldığını ifade ediyor. Yetkiner'in verdiği bilgiye göre Arıkaner, davaya itiraz etti. Yargıtay'a giden dosya 'araştırma eksikliğinden' geri gönderildi. Arıkaner, hakkındaki iddialarla ilgili olarak, "Yargı aşamasındaki bir konu hakkında söyleyecek bir şeyim yok." demekle yetiniyor. Bilirkişinin yaptığı incelemede, olaya iki muhtarın da karıştığı ileri sürüldü. Arıkaner'in bu davaya rağmen görevini sürdürmesi ise tartışma konusu oldu. Adana Barosu avukatlarından Yusuf Özer, yargılanan bir kişinin seçim kurulunda görevli olmasının etik açıdan doğru olmadığını dile getiriyor. CHP Adana Büyükşehir belediye başkan adayı Ümit Özgümüş de "Daha önce seçime hile karıştırmaktan ceza almış seçim kurulu müdürünün görevde tutulması, şaibe ve hile söylentilerini artırıcı etkisinin yanında tam bir rezalettir." diyor.

Bu arada CHP, seçimlerin iptali için YSK'ya müracaat edeceğini açıkladı. İl Başkanı Serdar Seyhan, 67 sandıkta kaydırmalar tespit ettiklerini söyledi. Seyhan, "Birleştirme tutanakları ile bilgisayara girilen veriler arasında kaydırmalar var. Seçimlerin iptalini istiyoruz." diye konuştu. AK Parti Adana İl Başkanlığı ise 326 dilekçe ile il seçim kuruluna müracaat etti. AK Parti, Seyhan ve Yüreğir seçim kurullarında maddi hata tespit ettiklerini vurgulayarak oyların yeniden sayılmasını talep etti.

3 sandıkta 174 oyun AK Parti'ye yazılmadığı belirlendi

Adana'da AK Parti ve CHP'nin yaptığı itirazların ardından başlayan 4 günlük incelemede oyların başka partilere kaydırıldığı tespit edildi. Seyhan 2. bölgedeki tutanaklar ve İl Seçim Kurulu sistemine girilen bilgiler kontrol edilirken 174 AK Parti oyunun SP lehine girildiği belirlendi. Tutanak karşılaştırmalarına göre 2.039 numaralı sandıktaki 84 oy, 2.333 numaralı sandıktaki 90 oy SP'ye yazılmış. Seyhan İlçe Seçim Kurulu, oyların AK Parti adayı Mehmet Ali Bilici'ye verilmesini kararlaştırdı. Ayrıca Seyhan İlçe Seçim Kurulu'nun reddettiği ancak karşılaştırmalarda yine SP'ye kaydırıldığı ortaya çıkan 2.352 No'lu sandıktaki 66 oy ve 27 geçersiz oyun AK Parti hanesine yazılması için İl Başkanlığı, İl Seçim Kurulu'na müracaat etti. Yüreğir 2. bölgede yapılan karşılaştırmalarda MHP'nin 251 oyu eksilirken AK Parti adayı Bilici'nin oyları 254 arttı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?