banner39

'Adaylığım benim dışımda gelişen bir olay'

Sabahattin Çakmakoğlu, Cumhurbaşkanı adaylığının, kendisinin dışında gelişen bir konu olduğunu söyledi.

Arşiv 15.08.2007, 17:44 15.08.2007, 19:46
'Adaylığım benim dışımda gelişen bir olay'


MHP Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Çakmakoğlu, cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin, "Cumhurbaşkanı adaylığım, benim dışımda gelişen bir konu, benim ismimi kimler bahsediyorsa bunu onlara sorun" dedi.

Çakmakoğlu, parti olarak cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde "genel mağduriyet" söylemlerini ortadan kaldırmak için Genel Kurulda hazır bulunacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek'in, "MHP'nin baştan böylesine bir karar vermiş olması, AK Parti'nin işlerini kolaylaştırmıştır ve AK Parti'nin muhalefet partileriyle herhangi bir uzlaşma arayışını gereksiz hale getirmiştir" yönündeki değerlendirmesine katılmadığını dile getiren Çakmakoğlu, "Her parti, kendi görüşlerini, kararlarının gerekçelerini anlatma serbestliğine sahiptir" dedi.

Çakmakoğlu, Anayasada cumhurbaşkanı olabilmek için asgari şartların belli olduğunu vurgulayarak, "Bu ilkeleri, nefsinde, içinde, özünde toplamış olanların cumhurbaşkanı adayı olması gerekir. Böyle bir adayın değerlendirilmesi, oya katılacak milletvekillerinin de takdirindedir. Gruplar da bunu gerçekleştirmek için imkanlarını kullanacaktır. MHP olarak açık ve net olarak, cumhurbaşkanı seçiminde, toplantı yeter sayısının artık bahane olarak kullanılmasını önleyen bir tutum içinde olacağız. 367'de biz varız" diye konuştu.

Çakmakoğlu, parti olarak bu konuda alınmış bir karar bulunmadığını dile getirerek, MHP'nin adayının hafta sonuna kadar belli olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?