banner39

ADB Dünya Barışını Tehdit Ediyor

Endonezya'da devam eden ve yarın sona erecek olan Afro-Asya zirvesinde Konuşmasında Zimwabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe, ABD ve İngiltere'nin dünya barışını tehdit ettiğini söyledi. Her iki ülkeyi de "faşist uluslararası diktörlükler" olarak tanımlayan

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ADB Dünya Barışını Tehdit Ediyor

İSLAM DÜNYASI / HABER MERKEZİ


Zimwabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe, Amerika ve İngiltere'ye karşı sert açıklamalarda bulundu. Asya ve Afrika liderleri zirvesinde konuşması sırasında bu iki ülkenin dünya barışını tehdit ettiğini söyledi. Mugabe, her iki ülkeyi de "faşist uluslararası diktatörlükler" olarak tanımladı ve bu iki ülkenin, dünya üzerindeki diğer ülkelerin iç işlerine ahlaksızca karışmakla suçladı. Mugabe, Jakarta'daki zirvedeki konuşmasında sert iafedelerle, "Bugün uluslararası ilişkiler üzerinde büyük bir hayal gibi görünen tek kutupluluk savaş tehdidi şeklinde tehlikelidir. Safsata ve oyun olduğu açık olaylar ortaya koyarak Amerika ve İngiltere Irak'a karşı işgale başladı. Oysa ki iddia edilen kitle imha silahlarıyla ilgili ne işgal öncesi ne de işgal sonrası bir kanıt bulunamadı.Bir yıl sonra gördük ki dünyanın en büyük kitle imha silahları Amerika ve İngiltere'ye aittir.." dedi. 1980'de İngiltere'yi ülke dışına atarak bağımsızlığını kazanan bu Güney Afrika ülkesinin gerçekten yol göstericisi konumundaki tecrübeli lideri, gücü elinde tutanların kullandıkları boş lafların, özgürlük ikonundan diktatör despotlara dönüştüğünü ve böylece Batı'nın çöktüğünü söyledi. Mugabe, Amerikanın tek kutuplu bir dünya anlayışı ve hegemon zihniyetinin dünya barışını ve düzenini tehdit ettiğini ifade etti.

"Tek kutuplu anlayış endişe veriyor"

"Bu uluslararası faşist diktatörlüğün kendi kendine ilan etttiği tek kutuplu anlayış, diğer ülkelerin iç ve dış işlerine fütursuzca ve arsızca karışması, bölgedeki demokratik işleyişi boşvermesi, önemsememesi, üzücü ve endişe verici değil midir?. Benim ülkem Zimbabwe değişik şekillerde deklare edilerek ya da  edilmeden içişlerine karışılmasının en yalın örneği ve kurbanıdır. Çünkü topraklarımızın adaletli dağıtımı için uğraşılarımızda beyaz ayrımcılığa karşı durduk." dedi. Zimbabwe, 2000 Şubat'ında ihtilaflı yeniden toprak dağılımına girişmiş, 4500 beyaz çiftçi tarafından sahipleri oldukları ve kullanılan ziraat alanlarından zorunlu olarak çekilmişler, böylece toprak sahibi olmayan siyahlara bu topraklar dağıtılmıştı. Bu program uygulanmadan önce beyazlar verimli arazilerin %70'ine sahipti.

http://www.abc.net.au/news/newsitems/200504/s1351982.htm

den tercüme eden Murat Kirişci


 
  
       

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?