banner39

ADD'den İslam karşıtı çirkin kitap

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin dağıttığı kitapçıkta İslam ve Peygamberimize ağır hakaret edildiği ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ADD'den İslam karşıtı çirkin kitap

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) Alanya Şubesi tarafından 29 Ekim kutlamaları esnasında dağıtılan 'Yurttaş İçin Medeni Bilgiler' adlı kitapçıkta İslamiyet ve Peygamberimize ağır hakaret edildiği ortaya çıktı.

Müslümanlığın Türk ulusunun ulusal bağlarını gevşettiği iddia edilen kitapçıkta, "Türkler Müslümanlığı (Arapların dinini) kabul etmeden önce büyük bir ulus idi. Müslümanlığı kabul ettikten sonra bu dinin, ne Arapların ne aynı dinde bulunan Acemlerin ne de Mısırlıların ve başkalarının Türklerle birleşik bir ulus oluşturmaları yolunda hiçbir etkisi bulunmadı." deniliyor. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla hazırlanan kitapçığın 16. ve 17. sayfalarında yer alan hakaret içerikli ifadelere şöyle devam ediliyor: "Müslümanlık, Türk ulusunun ulusal duygularını, ulusal heyecanını uyuşturdu. Bu pek doğaldı. Çünkü Muhammed'in kurduğu İslam dininin amacı, bütün ulusların üstünde, kapsamlı bir Arap ulusluluğu siyasetine varıyordu. Bir sözcüğün anlamını bilmediği halde Kur'an'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler."

Kitapçıktaki bilgilerin yanlış anlaşıldığını savunan Alanya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Karacalı, amaçlarının Atatürkçülüğü geliştirmek ve yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. Kitapçıkta yer alan ifadelerin Atatürk'ün elle yazdığı bölümlerden alındığını anlatan Karacalı, "Kitapçığın 16. ve 17. sayfasında yer alan ve yanlış anlaşılan bölüm 1930'lu yıllarda okullarda 'Yurttaşlık Bilgisi' adı altında okutuluyordu. Kitap 1980'li yıllarda Türk Dil Kurumu'nun görevlendirmesiyle Prof. Dr. Nurhan Tezcan tarafından Türkçeleştirildi. Kitaplar 1990'da Cumhuriyet Gazetesi'nin verdiği Nuran Tezcan kitaplarıyla dağıtılmıştı." dedi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Taç ise, "Kitapçıkta, İslamiyet ve Hz. Muhammed'e hakaretlerin yer aldığı yazıların olduğunu tespit etseydik sponsor olmazdık." açıklamasında bulundu. İnsanların inançlarını rencide edici her türlü yayına karşı olduklarını belirten Taç, kitapçığı okumadığı için üzgün olduğunu dile getirdi. Kitapçıkta İslamiyet ve Hz. Muhammed'e hakaret edildiğini tespit eden Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Yıldız da ADD yetkililerinin Müslümanlardan özür dilemesini isteyerek, "Acaba yanlış mı anladım diyerek, tekrar tekrar okudum." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?