banner15

Adeta 'Dinler Savaşı' İstiyorlar

ABD ordusunun hazırladığı 'terörle savaş' raporunda, 12 milyon Müslüman 'düşman' olarak nitelendirildi. Askeri planlamacılara göre, ABD'nin 'geleneksel müttefikleri'nin çekingen davranması halinde, "El Kaide’nin kazanması" mümkün.

Adeta 'Dinler Savaşı' İstiyorlar

Amerikan yönetimi, “terörle savaş” politikasını “Batı ile İslam dünyası arasında bir çatışma” olarak göstermek üzere adımlar atıyor. ABD Genelkurmayı’nın planlama ekibi, “terörle savaş”ta gelinen noktaya dair 27 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporda, “İslami aşırıların, dünya çapında 12 milyon kadar Müslümanın desteğini alabileceği” belirtiliyor. Askeri planlamacılara göre, ABD’nin ‘geleneksel müttefikleri’nin çekingen davranması halinde, “El Kaide’nin kazanması” mümkün. Planlamacılar, Usame Bin Ladin hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor: “Dini ideolojisi, kadro bulmasına yardımcı oluyor. Çatışmayı uzatabilecek bir tabana sahip. Müslümanların yüzde 1’inin desteğini alsa bile, karşımızda 12 milyon düşman var demektir.”

Halifelik iddiaları

Bin Ladin’in “İslam imparatorluğu”nu “tarihsel öneme kavuşturmayı istediğini” öne süren askeri uzmanlar, Irak’ın bu çabada merkezi rol üstlendiğini belirterek, “Eğer Irak’ta kazanırlarsa, terörü yaymak için bir merkez üsse kavuşmuş olacaklar. Irak’ta kuracakları emirlik, halifeliği yeniden canlandırmak için bir merkez haline gelecek. Bağdat’ı halifeliğin başkenti yapacaklar ve sonra İsrail’i yok etmeye yönelecekler” iddialarını sıraladı. Belgede, söz konusu “halifeliğin” olası sınırlarını gösteren bir harita da yer aldı. Haritaya göre Bin Ladin liderliğindeki “halifelik” Kuzey ve Doğu Afrika’yı, Ortadoğu’yu ve Orta-Güney Asya’yı kapsıyor.

Soğuk Savaş karşılaştırması

Uzmanlara göre Bin Ladin, ABD’nin “askeri olarak yenilemeyeceğini” biliyor, ancak dünya ekonomisini zayıflatan terör eylemleri ve çok sayıda sivil can kaybı nedeniyle, “geleneksel müttefiklerin” boyun eğebileceklerini öne sürüyor. Bugün yürütülen “savaş” ile Soğuk Savaş’ı karşılaştıran askeri uzmanlar, “Komünizme yaptığımız gibi, İslam’ın tamamını düşman ilan edemeyiz. Sadece, aşırı şiddet yanlılarını hedef alabiliriz” diyorlar. Rapor, bu ‘düşmanlara’ karşı savaşmak için ABD halkının desteğinin şart olduğunu belirtiyor. Raporun; Koramiral William D. Sullivan’a sunulmak üzere hazırlandığı öğrenildi. Sullivan, Genelkurmay içinde stratejik planlamadan sorumlu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48