banner39

'Adi Parola'cı astsubay ordudan ihraç edildi

Başbakan Erdoğan hakkında aşağılayıcı bir parola hazırlayan Astsubay TSK'dan ihraç edildi.

Arşiv 26.05.2010, 15:39 26.05.2010, 18:08
'Adi Parola'cı astsubay ordudan ihraç edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Balıkesir Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanlığında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren parola ve işareti Taraf'ın ortaya çıkarmasından sonra tutuklanıp askerî cezaevine konan astsubay önce serbest bırakıldı ardından da ihraç edildi.  

20 Nisan 2010 tarihinde serbest kalan Deniz Astsubay Üstçavuş Çağrı Güler, aynı gün göreve başladığı Erdek Deniz Üs Komutanlığında kahramanlar gibi karşılanmıştı. Karşılama haberi basında yer aldıktan sonra büyük tepki çekmişti.

Hatırlanacağı gibi 22 Şubat 2010 tarihinde Taraf, Balıkesir Erdek Deniz Üs ve Garnizon Komutanlığında skandal parola haberini kamuoyuna duyurmuştu. 22 Şubat günü nöbet tutacak erler için parola "ADİ" işareti ise "BAŞBAKAN" olarak belirlenmişti. 25 Ocak 2010 tarihinde Çağrı Güler tarafından şubat ayında kullanılacak parola listesi hazırlanmış ve Erdek Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Bülent Keçeci'nin imzasına sunulmuştu. Keçeci'nin imzaladığı liste tüm birliklere gönderilmişti. Skandal liste "Bilgi" amaçlı Erdek Mayın Filo Komutanı Tümamiral Atilla Kezek'in bilgisine de sunulmuştu. Kezek, Başbakan'a ağır hakaretin yer aldığı bu parolayı iptal edip, sorumlular hakkında işlem yapmak yerine uygulamaya koydu.

AK PARTİ ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ


Bu haberin 22 Şubat günü Taraf ta yer alması üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik aynı gün bir açıklama yapmış ve olayı "Çok büyük adilik" olarak değerlendirmişti. AK Parti'nin tepld gösterdiği gün Genelkurmay Başkanlığı, olayla ilgili Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca soruşturma başlatıldığını duyurdu. Üç gün sonra da evi aranan Astsubay Çağrı Güler, tutuklandı.

Olayın bir astsubayın üzerine yıkılmaya çalışılması ise kamuoyunda tepki yaratmıştı. Başbakan Erdoğan da bu olayın farkına varıp avukatlarına verdiği talimatla "tüm sorumluların bulunması" istemiyle suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya 14 Mart 2010 tarihinde konuyla ilgili bir açıklama yaptı, Başuğ, "TSK olarak kabul edeceğimiz bir olay değildir. Soruşturma devam ediyor. O soruşturma da sadece astsubayla sınırlı değildir. Bu konuyla ilgili olarak başkalarının da hataları varsa gereken yapılacaktır" dedi.

KAHRAMANLAR GİBİ KARŞILANMIŞTI

Başbuğ, kamuoyuna bu açıklamayı yapmasına rağmen Astsubay Güler, askerî savcılıkça alınan ifadesinde olaydan tümamiral dahil bağlı bulunduğu Erdek Deniz Üs Komutanı'nın da haberdar olduğunu söyledi. İfadesinin ardından da 20 Nisan 2010 tarihinde serbest bırakıldı. Taraf aynı gün göreve başlayan Güler'in birliğinde kahramanlar gibi karşılandığını öğrendi. Güler Taraf'a konuyla ilgili olarak "Beni, size kim ispiyonladıysa, ondan sorularınızın cevabını alın. İspiyonlayanı söylerseniz, sizinle konuşurum" demişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?