banner39

Adıgey'de yıkılan haç tekrar inşa edilecek

Rusya'nın farklı bölgelerinde hristiyanlığa ait semboller artarken, tepkiler de aynı oranda yoğun...

Arşiv 18.03.2010, 18:59 19.03.2010, 09:13
Adıgey'de yıkılan haç tekrar inşa edilecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Adıgey Eyaleti'ndeki Dahov bölgesinde 5 Mart tarihinde yıkılan dev haçın tekrar inşa edileceği açıklandı. Haç, Rusya’da yaşanan iç savaş yıllarında ölen Kazaklar anısına inşa edilmişti.

Konu hakkında açıklama yapan Rusya Bilimler Akademisi Uygarlık ve Bölgesel Araştırmalar Merkezi uzmanı Dr. Naima Neflyaşeva, Adıgey’de son yıllarda çok sayıda Ortadoks sembolünün boy gösterdiğini ve halkın bu duruma tepki göstermesine rağmen uygulamanın sürdüğünü söyledi. Neflyaşeva'ya göre, bölgede yüksek dağlarda ve yol üzerlerinde inşa edilen Hıristiyan anıtlarına yapılan saldırıların artması halkın bu duruma tepkili olmasının bir sonucu..

"Tarihi gerçekliklerin unutulmaması gerekiyor" diyen Dr. Neflyaşeva, "Adıgei'de Kafkasya savaşı ve Kazaklar tarafından koloneştirilme meselesi son dönemde sürekli gündemde tutululuyor. Böyle bir dönemde haçların dikilmesi insanlar tarafından imparatorluk geleneğinin tekrar geri gelmesi olarak görülüyor" dedi.

Öte yandan, emniyet güçlerinin haçın kimler tarafından yıkıldığı konusunda araştırmalarını sürdürdüğü bildirildi. Rus basını, olayın failinin yakalanması durumunda 40 bin rubleye kadar para cezası ile zorunlu çalışma ya da hapis cezası alabileceğini bildirdi.

Adıgey, Rusların işgal ettiği ilk Çerkes toprakları. Şu anda bu topraklarda, Çierkeslerin Adıgey kavmi, azıınlıkta yaşıyor

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?