banner39

Adım adım Obama'nın İstanbul günlüğü

Obama, Ayasofya ve Sultanahmet Camii'ni gezen obama Tophane-Amire Binası'na geçti...

Arşiv 07.04.2009, 12:36 07.04.2009, 12:41
Adım adım Obama'nın İstanbul günlüğü


Obama'nın Ayasofya ve Sultanahmet gezisi:

12.28: "MANEVİ OLARAK SON DERECE ETKİLENDİM" DEMİŞ

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, ABD Başkanı Barack Obama'nın Sultanahmet Camisi'ni ziyaretiyle ilgili, ''Gördüğüm kadarıyla camiden çok etkilendi'' dedi.

Obama'nın, Sultanahmet Camisi ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çağrıcı, kendisini caminin baş imamı Emrullah Hatipoğlu ile cami girişinde karşıladıklarını belirtti. Çağrıcı, ''Adet olduğu üzere kendisine caminin tarihi ve teknik detaylarıyla ilgili bilgiler verdik. Gördüğüm kadarıyla camiden çok etkilendi. Çıkışta bana söylediği bir cümle, 'Manevi olarak son derece etkilendim, hayatımın en önemli anlarından biri...' oldu'' diye konuştu.

Çağrıcı, özellikle camide hangi bölümlerle ilgilendiği yönündeki bir soruya karşılık, Obama'nın hünkar mahfiliyle özellikle ilgilendiğini ifade etti.

11:32 - ÇORAPLA GEZDİ, CAMİYE HAYRAN KALDI

 ABD Başkanı Barack Obama, Sultanahmet Camisi'ni ziyaret etti. Obama, Ayasofya Müzesi'ni ziyaretinin ardından 11.32'de Sultanahmet Camisi'ne geldi. Camiye ayakkabılarını çıkartarak giren Obama'ya, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu bilgi verdiler. Cami kubbesinde hat ile yazılan 8 ismin yer aldığını anlatan Çağrıcı, bu isimlerin, ''Allah, Muhammed, 4 halife Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ile peygamberin torunları Hasan ve Hüseyin'' olduğunu bildirdi. Obama'nın, ''Hüseyin'' ismini duyduğunda tebessüm ettiği gözlendi. Hünkar ve müezzin mahfili ile mihrap hakkında da bilgi alan Obama, mihrabın önünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Çağrıcı ve Emrullah Hatipoğlu ile basın mensuplarına poz verdi. Obama, camiyi ''Güzel'' bulduğunu belirterek, müftü ve hocalara teşekkür etti. Obama, saat 11.46'da camiden ayrıldı. Bu arada, Barack Obama'ya tercümanlık yapan kadın görevli ile camiye giren kadın basın mensuplarının başlarını örttükleri gözlendi. Sultanahmet Camisi ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da hazır bulundu.

AT MEYDANI'NI YÜRÜYEREK GEÇTİ

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyareti nedeniyle bu bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Müze ve caminin bulunduğu alan bariyerlerle çevrilerek vatandaşların bu alana girişine izin verilmedi. Ayrıca, ziyaret sırasında tramvay seferleri de durduruldu. Tramvay yolu üzerindeki restoranlar güvenlik gerekçesiyle müşteri kabul etmedi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bölgeye gelerek güvenlik önlemlerini yerinde denetledi. Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama ile kendisine eşlik eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından müze ile Sultanahmet Camisi arasındaki ''At Meydanı''nı yürüyerek geçti. Öte yandan, vatandaşlar da polisin oluşturduğu bariyerin arkasından liderleri görmeye çalıştı.ABD Başkanı Barack Obama Ayasofya'nın ardından Sultanahmet camii'ne geçti. Obama İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı vec ami İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu rehberliğinde camiyi gezdi. Anlatılanları merakla dinleyen Obama'nın camiye olan hayranlığı dikkatlerden kaçmadı.

AYASOFYA'YI MUHTEŞEM BULDUĞUNU SÖYLEDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Ayasofya Müzesini ziyaret etti. Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 11.05'de Ayasofya Müzesi'ne geldiler. Müze Başkanı Haluk Dursun, Obama'ya müze hakkında bilgi verdi. Dursun, Ayasofya'nın tarihi, kubbe mimarisi, daha sonra Mimar Sinan tarafından yapılan güçlendirme çalışmalarını anlattı.

Obama restorasyon iskelesinin kaldırılmasıyla ortaya çıkan müezzin mahfili ve minberin bulunduğu yeri de gezdi. Müzede minberin olduğu bölümü dikkatle inceleyen Obama, basın mensuplarının, ''Müzeyi nasıl bulduğu'' yönündeki sorusu üzerine, ''Muhteşem'' cevabını verdi.Obama, müzede bir sütunun kenarında oturan kediyi de okşadı. Obama'nın, Ayasofya ziyareti saat 11.21'te sona erdi. Gezi sırasında Barack Obama'ya Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da eşlik etti. Bu arada, müzedeki kediyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da sevdi.

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?