banner39

Adıyaman, bademde Kaliforniya'ya rakip oluyor

Dünyanın en çok badem yetiştiren bölgesi olan Kaliforniya'ya Adıyaman rakip olabilir.

Arşiv 28.04.2009, 17:54 28.04.2009, 17:54
Adıyaman, bademde Kaliforniya'ya rakip oluyor


Adıyaman Üniversitesi, Kahta Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Oğuz, Adıyaman'ın ekolojik yapısının badem yetiştiriciliği için çok uygun olduğunu, dünyanın en çok badem yetiştiren bölgesi olan Kaliforniya'ya rakip olabileceğini kaydetti.

Kahta Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Oğuz, Anadolu'nun bademin anavatanı olduğunu belirterek, bademin Anadolu'da geniş varyasyon gösterdiğini söyledi. Oğuz, "Anadolu'nun kurak ve çıplak tepelerini örten çalılar arasında bademin özel bir yer tutması Anadolu'nun bademin anavatan bölgesi içerisinde yer aldığının bir göstergesidir. Bademin dünya üzerindeki yayılma alanı, diğer bazı ılıman iklim meyve türlerine göre daha küçüktür. Bu yayılmada sıcaklık faktörü önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden badem yetiştiriciliği yapan ülke sayısı azdır. Cevizde olduğu gibi Türkiye'deki badem ağaçlarının büyük çoğunluğu çekirdekten yetişmedir. Dolayısıyla bunlar aşısızdır. Bu durum, cevizden çok daha fazla olarak, standart olmayan tiplerin pazara çıkmasına neden olmaktadır. Aslında üretim miktarı da son 40 yılda yaklaşık 10 bin tondan 38 bin tona çıkmıştır. Ancak üretim artışı yaklaşık 4 kat olduğu halde ağaç sayısı 2.2. kat dolayındadır. Kişi başına düşen badem miktarı son 40 yılda yaklaşık 461 gramdan 543 grama çıkmıştır" dedi.

Akdeniz iklimi karakterinde olan Kaliforniya'nın en fazla badem yetiştiren ülkesi olduğunu dile getiren Oğuz, "Bugün dünyada en fazla badem yetiştiren bir bölgedir. O halde Türkiye'nin de Akdeniz bölgesindeki uygun alanlarda ve Akdeniz Bölgesinin uzantısı olan GAP bölgesinde badem yetiştiriciliğine önem verilmesi gerekmektedir. Adıyaman'ın ekolojik verilerlerine bakıldığında badem yetiştiriciliği için Adıyaman ve çevresinin son derece uygun olduğu görülmektedir. Nitekim Adıyaman Tarım İl Müdürlüğü 2008 yılı istatistiklerine göre, badem ağaçlarının kapladığı alan bin 182 dekar, ağaç başına verim 9 kilogram, toplam üretim 443 ton, meyve veren yaşta ağaç sayısı 49 bin 350, meyve vermeyen yaşta ağaç sayısı 34 bin 534 toplam ağaç sayısı 83 bin 884 badem ağacı bulunmaktadır. Tüm Adıyaman bölgesinde kapama badem bahçesi yok denecek kadar azdır. Uçsuz bucaksız arazilerde, Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde olduğu gibi çok büyük alanlarda kapama badem bahçeleri kurulabilir. Bölge insanı büyük kapama meyve bahçeciliğine isteklidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?