Adolf Hitler intihar etti

Adolf Hitler intihar etti, Gazneli Mahmut vefat etti, George Washington ABD'nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi...

Adolf Hitler intihar etti

Dünya Bülteni /Tarih Servisi

Hitler İntihar Etti 30 Nisan 1945

1933 yılından itibaren Almanya’nın yönetimini eline geçiren Hitler faşist bir anlayışa sahipti. İktidarı ele geçirdikten sonra muhalefeti ortadan kaldırdı. Nazi Partisinin haricindeki tüm siyasi partileri kapattı. Alman ırkının üstünlüğünü savundu. Almanca konuşan tüm toplulukları tek bir çatı altında toplamayı hedefledi. II. Dünya savaşını başlatarak tarihin en kanlı savaşını başlattı. Milyonlarca insanın ölümüne sebep oldu. Savaş Almanya’nın mağlubiyeti ile sonuçlanınca iki gün önce evlendiği Eva Braun ile birlikte intihar etti.

İsmet İnönü'nün Uşak Gezisinde Olaylar Çıktı 30 Nisan 1959

Muhalefet Partisi lideri İsmet İnönü ülke içinde çıktığı gezilerden biri olan Uşakta taşlı saldırıya uğradı. Uşakta İnönü’nün Trene binerken Demokrat Partililerin yaptıkları bu saldırıda taşlardan birinin İnönü’nün başına isabet ettiği yönünde haberler ertesi günkü gazetelerde yayınlanmıştır. Uşak gezisinde yaşananlar ile ilgili olarak gezi katılan gazetecilerden bazıları daha sonra yazdıkları hatıralarda olayın Cumhuriyet Halk Partililerin Demokrat Partililere hakaret etmeleri ve el hareketleri yapmaları sonucu ortaya çıktığı da ifade edilmektedir.

Mustafa Kemal, Dokuzuncu Ordu Müfettişliğine Atandı 30 Nisan 1919

Samsun ve çevresinde Rum çetelerinin sebep olduğu asayişsizliği gidermek amacıyla V.Mehmet Vahdetinin de onayıyla Mustafa Kemal 9.Ordu Müfettişliğine atandı. Bu atama Anadolu’da başlayan direnişin daha örgütlü bir duruma gelmesi açısından büyük önem taşımıştır. Mustafa Kemalin Samsuna atanmasının ardından kısa bir süre sonra Anadolu’daki direnişi bir çatı altında toplayacak ve Milli Mücadelenin başlamasında önemli rol oynayacaktır.

Gazneli Mahmut vefat etti 30 Nisan 1030

Gazneli Devletinin en önemli hükümdarı olan Gazneli Mahmut Hindistan’a 17 sefer düzenleyerek bölgede İslamın yayılmasında önemli rol oynamıştır. Öldüğünde devletinin sınırları 5 milyon km2yi bulmuştu.

George Washington ABD’nin İlk Cumhurbaşkanı Seçildi 30 Nisan 1789

ABD’nin İngiltere’ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde askeri başarılarıyla ön plana çıkan George Washington, bu başarısını siyasi alana da taşıdı. 30 Nisan 1789 tarihinde ABD’nin oybirliği ile seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu. 1792 yılında yapılan seçimlerde de ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen Washington, bu görevini 1797 yılına kadar devam ettirdi.

Amerikan Devletleri Örgütü Kuruldu 30 Nisan 1948

Kolombiya’nın Bogoto kentinde imzalanan bir anlaşma ile kurulan Amerikan Devletleri Örğütü, Amerika kıtasındaki ülkeleri kapsamaktadır. 33 üye ülkeden oluşan bu örgüt Amerika kıtasında herhangi bir ülkeye karşı yapılan saldırıyı bütün kıtaya yapılmış sayarak birlikte hareket etmeyi amaçlamaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 07:18
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
antizıyon
antizıyon - 11 yıl Önce

hıtler intihar etmedi.
gazeteciyim deyip planların derinliğine inmeden,dünyayı yönetenlerin yalanlarını tekrarlamak değildir muhabirlik.
ruslara ve arjantinilere ve kuzey kutupta piri reisin planındaki batmıs atlantis denen buzlar altındaki neu schwabenlandı araştırın.100 yeraltı gemisi ve binden fazla bilimadamları nereye kayboldu almanyadan,yahudi köpekleri yakalayamadan.ufo yapan profesörler nerye kayboldular.
1947 senesinde beşbin amerikalı askerlerin neden birkaçgün aceleden geri döndüklerini sorun,laser ışiklarıyla ami ucaklarının vurulmaları amerikan parlementosundakilere sorun.
papağan gazeteciliği yapıyorsanız,ZİON cuyum diyebilirsiniz kendinize, farkında bile değilsinizdir.

banner39