banner39

Af Örgütü Özdamar'a dair araştırma yapacak

Uluslararası Af Örgütü, tartışmalara neden olan Adem Özdamar'un ölümü ile ilgili araştırma yapacağını duyurdu.

Arşiv 26.03.2008, 14:59 26.03.2008, 14:59
Af Örgütü Özdamar'a dair araştırma yapacak


Uluslararası Af Örgütü, Almanya'nın Hagen kentinde polisin şiddet kullanması sonucu öldüğü iddia edilen Adem Özdamar ile ilgili araştırma yapacak.

Örgütün uzmanlarından Andreas Schwantner, Frankfurter Rundschau gazetesine yaptığı açıklamada, "Polisin tutumu kısmen şüpheli göründüğü için biz de devreye girdik" dedi.

Schwantner, Özdamar'ın karakolda bağlanarak karın üzerine yatırılmasının yanı sıra isteği dışında ve belirli bir neden olmadan karakola getirilmiş olmasının şüpheli göründüğünü, polislerin ifadelerinin de çelişkili olduğunu ifade etti.

Gazetenin haberinde, Af Örgütü'nün Özdamar ile ilgili olayda nihai değerlendirmesini otopsi raporlarının açıklanmasından sonra yapacağı ve dava açılması durumunda gözlemci göndermek istediği belirtildi.

Özdamar olayı hakkında Hagen Savcılığı, İçişleri Bakanlığı ve politikacıların açıklama yapmadıklarına işaret edilen haberde, Hagen kentinin bulunduğu Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın da açıklama için otopsi raporlarını bekledikleri kaydedildi.

Hagen polisi tarafından yapılan açıklamada, olay günü kokain aldığı belirlenen Adem Özdamar'ın karakola getirildiğinde aniden çevreye saldırmaya başladığı, bu nedenle polisler tarafından bir sedyeye bağlandığı ve bu sırada fenalaşarak komaya girdiği ifade edilmiş, Özdamar ailesi ise Adem'in vücudunda darp izleri olduğu gerekçesiyle polisi şiddet kullanmakla suçlamıştı.

Almanya'nın Hagen kentinde polisler tarafından dövüldüğü iddia edilen Samsunlu Adem Özdamar'ın 3 Mart'ta beyin ölümü gerçekleşmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?