banner39

Af Örgütü:Ebu Gureyb’de İşkence Devam Ediyor

Birinci yılında Ebu Garip skandalı, yine gündemde. İnsan Hakları Örgütleri bütün eleştirilere rağmen Iraklı mahkumlara yönelik işkencelerin aralıksız sürdüğünü açıkladı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Af Örgütü:Ebu Gureyb’de İşkence Devam Ediyor

İslam Dünyası

Haber Merkezi

 

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, üzerinden bir geçmesine rağmen Ebu Gureyb Cezaevinde işkencenin sürdüğünü açıkladı. Af Örgütü tarafından yayınlanan raporda, Iraklı mahkumlara karşı fiziksel ve psikolojik işkencenin sürdürüldüğü kaydedildi.

 

Ebu Gureyb cezaevindeki işkence skandalının ortaya çıkmasının birinci yıldönümünde Iraklı sivillere yönelik sert sorgulama sistemlerinin devam ettiği bildiriliyor. Savaşının ardından Amerikan ordusunun Iraklı sivillere yönelik işkenceleriyle adı duyulan Ebu Gureyb Cezaevi Bush yönetiminin başını ağırtmaya devam ediyor. İnsan Hakları örgütlerinin hedef tahtasına koyduğu Pentagon’a bir darbe de Uluslararası Af Örgütü Amnesty International’dan geldi.

 

Örgüt, Irak'ta Ebu Gureyb Cezaevi'nde yaşanan işkence ve kötü muamele olayları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'ni sert şekilde eleştirdi.

Af Örgütü tarafından yayınlanan raporda, Ebu Gureyb Cezaevi'nde, Iraklı esirlere uygulanan işkenceyle ilgili fotoğrafların ortaya çıkmasından bir yıl sonra, sadece beş Amerikan askerinin disiplin cezasına çarptırıldığını belirtildi.

Örgütün ifadesiyle 'sonucu kötü muamele ve işkenceye kadar varan eylemlere izin veren' üst düzey subaylar, bağımsız şekilde yargılanamadı.

Geçtiğimiz hafta, Irak'taki Amerikan askerlerinin komutanı General Ricardo Sanchez, bir ordu mahkemesi tarafından aklanmış, herhangi bir yanlış davranışta bulunmadığı belirtilmişti.

Uluslararası Af Örgütü, raporunda, Irak'ta Amerikan askerlerinin işkence yaptığı yolunda yeni haberler geldiğini de bildirdi.

Raporda ayrıca, şubat ayında, Amerikan askerlerinin gözaltındayken ölen üç kişinin cesetlerinde de dayak ve elektrik şoku izleri bulunduğu da açıklandı.

Örgütün Genel Sekreteri Irenen Khan, "Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, 'terörle savaşının' her aşaması için bir bağımsız soruşturma açılmasını sağlamalıdır" görüşünü savundu.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, Irak İçişleri Bakanlığı'nda işkence yapıldığı yolunda bilgiler geldiği, bu bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin bu durumdan haberdar olduğu kaydediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?