banner39

Afgan askeri üssünde patlama: 1 ölü

Patlamanın bir askerin intihar saldırısı sonucu meydana geldiği iddia edildi

Arşiv 19.04.2010, 11:54 19.04.2010, 12:08
Afgan askeri üssünde patlama: 1 ölü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bir Afgan askeri üssünde meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Zahir Azimi, Kabil havaalanın yakınındaki bir Afgan üssünde, askerlerin eğitim yaptığı sırada meydana gelen patlamanın nedenini belirlemek amacıyla soruşturma başlatıldığını belirtti.

Reuters haber ajansına açıklamada bulunan bir kaynak ise teyit edilmemiş bilgilere dayanarak, bir askerin intihar saldırısı düzenlediğini söyledi.

Olayın ardından açıklamada bulunan bir Taliban sözcüsü de intihar saldırısının bir Taliban militanınca düzenlendiğini ileri sürdü.

taliban.20100419120802.jpg

TALİBAN'DAN 'ZAFER' İDDİASI

Öte yandan, Taliban Amerikan askerlerinin çekildiğiği Kunar Eyaleti'ndeki Korengal Vadisi'nin yeniden kendi denetimlerine geçtiğini iddia etti.

ABD kuvvetleri, askerlerin "yeniden pozisyon almak için" geri çekildiğini duyururken, Taliban tüm vadinin kontrolleri altında olduğunu belirtti.

Korengal Vadisi işgal güçleri tarafından "Ölüm Vadisi" olarak anılıyor. Geçtiğimiz beş yıl içinde bu mevlide 42 ABD askeri öldü. 

Taliban'ın, bölgede kurulan ABD kamplarını kullanmayı ve yeni saldırılar gerçekleştirmeyi planladıkları bildirildi. Taliban, ABD güçlerinin arkalarında bıraktığı çok sayıda silah ve teçhizata da el konulduğunu savundu.


 

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?