banner39

Afgan işgali itirafı Alman lider Köhler'i koltuğundan etti

Almanya'nın 'ticari kaygılarla askeri operasyon yapabileceğini' söyleyen Almanya cumhurbaşkanı istifa etti

Arşiv 31.05.2010, 15:44 31.05.2010, 15:59
Afgan işgali itirafı Alman lider Köhler'i koltuğundan etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, istifa etti.

Köhler, Berlin'de yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı görevimden istifa ediyorum" dedi.

Horst Köhler, istifa kararına gerekçe olarak, Almanya'nın Afganistan'daki misyonu ile ilgili sarf ettiği sözlere yönelik eleştirileri gösterdi.

"İŞGAL TİCARİ AMAÇLI"

Cumhurbaşkanı Köhler, geçtiğimiz hafta sonu verdiği ve ülkede büyük tartışma yaratan bir radyo konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

"Benim tahminime göre, toplumun geniş bir kesiminin de anladığı şekilde, bizim gibi dış ticarete yönlenmiş ve dış ticarete bağımlı büyük bir ülkenin gerektiğinde çıkarlarımızı korumak için serbest ticari yolların üzerinde bulunan ve işsizliği, güvenliğimizi ve ticaretimizi olumsuz yönde etkileyecek bölgesel istikrarsızlığı önlemek için askeri müdahalelerde bulunması kaçınılmazdır. Bunların hepsi tartışılmalıdır ve inanıyorum ki, bu anlamda doğru yoldayız."

Koehler bu açıklamayı sürpriz bir şekilde yaptığı Afganistan ziyareti sırasında, Alman askeri birliğini ziyaret ederken yapmıştı.

Alman Ordusu'nun Afganistan'da "ekonomik çıkarlar için" bulunduğunu itiraf niteliği taşıyan bu açıkmlama ülkedeki siyasi partilerden büyük tepki çekmişti. "Biz ekonomi için savaş istemiyoruz" diyen Sol Parti Genel Başkanı Klaus Ernst, "Köhler, inkar edilmeyenleri açık bir şekilde dile getirmiştir" açıklaması yaptı, Afganistan'daki savaşın, hammadde için yapılan savaş olduğunu belirtti.

Spiegel Online bu sözleri ve bu sözler çevresinde gelişen tepki ve yorumları haber haline getirerek siteden yayınladı. Ancak daha sonra Berlin’den gelen müdahale üzerine haberi yayından çekti.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?