banner39

Afgan jirgası 'önce işgal bitsin' dedi

Karzai'nin konuşulmasına karşı çıktığı işgalin bitirilmesi Jirga'nın gündeminde ilk sırada yer aldı

Arşiv 03.06.2010, 11:36 03.06.2010, 15:29
Afgan jirgası 'önce işgal bitsin' dedi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan’da Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından düzenlenen geleneksel jirga’ya, dün ülkenin dört bir yanından gelen 1.600 delegeyle, 200 kadar Batılı diplomat katıldı. Afganistan'ın önde gelen aşiret liderlerinin ve bazı üst düzey Taliban yetkililerinin katıldığı toplantı roket saldırılarıyla başlamasına rağmen devam etti.

Karzai'nin Taliban’ı silahsızlandırmayı amaçladığını açıkladığı jirga'nın ilk gününde, katılımcılar işgal askerleri ülkeden çekilmeden bir barış ortamı oluşmayacağı konusunda fikir birlği içindeydi.

Uluslararası uzmanlar, eski devlet başkanı Burhaneddin Rabbani’nin başkan seçildiği jirgadan somut bir sonuç beklemiyor, Taliban, propaganda olarak nitelediği toplantıda resmen temsil edilmiyor.

Karzai'nin barış önersini görüşmek için, oluşturulan 28 grupla birlikte özel toplantılar düzenleyen delegeler, barış önerisinde "şu anda görüşülmesi uygun değil" görüşü yer almasına rağmen, öncelikli meselenin işgal kuvvetlerinin Afganistan'ı terk etmesi olduğunu belirtti.

Jirga'ya katılan Tacik lider Mecibullah Mücahid, "bugün Afganistan'da bir savaş olmasının nedenlerinden biri işgal askerlerinin varlığıdır" derken, işgal güçlerinin Afgan geleneklerini, dinini ve İslami değerleri aşağılayan tutumları ile sivil kayıplarının oluşturduğu psikolojiye dikkat çekti.

Karzai'nin jirga delegelerinin önüne koyduğu barış teklifinde, Taliban üyelerine iş ve maddi yardım sağlanması, üst düzey liderlerin siyasete adaptasyonu ya da bir Müslüman ülkeye yerleşme hakkı gibi öneriler yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?