Afgan sivilleri 'deneyimsiz personel' vurmuş!

Afganistan'da sivilleri taşıyan konvoyu vuran insansız uçağı "deneyimsiz personel" kullanıyormuş, komutanlar 'kusurlu analiz' yapmış

Afgan sivilleri 'deneyimsiz personel' vurmuş!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da bu yıl başında Amerikan füzelerinin sivilleri taşıyan bir konvoyu vurmasında suç, ABD casus uçağını kontol eden 'deneyimsiz personelin' üzerine yıkıldı.

21 Şubatta, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan en az 33 sivilin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısıyla ilgili hazırlanan raporda, saldırı emrini veren komutanların, konvoyda Uruzgan'daki Hod köyüne giden militanlar olduğu "yargısına vardığı" belirtildi.

Raporda, bu yargıya neden olanın ise, konvoyu izleyen Predator casus uçağının mürettebatının verdiği 'yetersiz bilgi' olduğu iddia edildi. Rapora göre, içinde sivillerin bulunduğu konvoya saldırı emri veren komutanlar da bu nedenle "kusurlu analiz" yaptı.

Kara güçleri komutasına, konvoydaki araçların düşmanca bir tehdit içermediği yönündeki delil ve analizlerin iletilmediği belirtilen soruşturma raporunda, Predator mürettebatının yetersiz ve profesyonelce olmayan raporunun, kara komutasını bu hayati bilgiden yoksun kıldığı kaydedildi.

Raporda, "Konvoyun saldırı gücünden başka bir şey olduğu yönündeki bilgi Predator mürettebatı tarafından göz ardı edildi veya önemsenmedi" denildi.

Saldırı Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin büyük tepkisini çekmiş, Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General Stanley McChristal özür dilemişti.

Uruzgan, 2006'dan bu yana Hollanda askerlerinin üslendikleri bir bölge. Hollanda hükümeti haftasonu NATO'nun Hollanda askerlerinin görev süresinin uzatılması çağrısı üzerine başlayan tartışma ardından çökmüştü.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 16:03
banner53
YORUM EKLE

banner39