banner39

Afganistan için 'Kürt seçeneği': Böl ve yönet!

Yahudi asıllı ABDli profesörden hükümete Afganistan önerisi: Irak'taki gibi bölelim!

Arşiv 01.10.2009, 11:58 01.10.2009, 12:32
Afganistan için 'Kürt seçeneği': Böl ve yönet!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dış politika konusunda yazdığı kitaplarla tanınan, George Washington Üniversitesi'nin yahudi asıllı Amerikalı profesörü Amitai Etzioni, Afganistan'da, ABD'nin Irak'ta uyguladığı "böl-yönet" politikasını uygulaması gerektiğini savundu.

"Gayri meşru, yıpranmış ve yolsuz merkezi hükümet" yerine, Amerikan hükümetinin Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde "etnik kuvvetleri" ile çalışması gerektiğini iddia eden Amitai Etzioni, bu stratejiye örnek olarak Kuzey Irak'taki Kürtler'i ve peşmergeleri gösterdi.

Irak'ta etnik olarak homojen ve yerel kuvvetler olarak nitelediği silahlı peşmergeler sayesinde kuzeyde "güvenliğin" sağlandığını öne süren ABDli profesör, Afganistan'da da etnik grupların silahlandırılmasını ve onlarla "ayrı ayrı ilişkiler" kurulmasını önerdi.

ABD'nin bölgesel ve etnik milis kuvvetleri ve bu grupların liderleri ile işbirliği yapmasının Amerikan askeri kaybını da azaltacağını iddia eden Etzioni, Tacik ve Özbek'lerden başlayarak kuzeyde Hazara, güneyde Peştun bölgeleri yaratılmasını istiyor.

Her bir etnik grubun "kendi alanında güvenlik" sağlamasıyla, Afganistan'daki yenilginin önlenebileceğini savunan yahudi profesör, ülkedeki "etnik huzursuzluklardan" faydalanılmasını istedi.

Amerikan dış politikası üzerine bir çok kitabı olan Amitai Etzioni, 2007'de yayınlanan 'Security First' (Önce Güvenlik) kitabında da, ABD'nin "demokrasiyi değil, güvenliği ilk plana alması" gerektiğini savunmuş, müslümanların çoğunun "demokrasi istemediğini" savunmuştu.

banner53
Yorumlar (1)
Alptekin Gökbulut 12 yıl önce
Eğer ki, her fikir sahibi kişi her bir ülkelenin etnik-dini kimliğini esas alarak, farklı yapılara bölünmesini isterse bunun sonu nereye varır...?
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?