banner15

Afganistan, Irak'tan daha kötü

İngiliz komutandan itiraf: 'Afganistan, Irak'tan daha kötü. Günde 12 saldırıya hedef oluyoruz.'

Afganistan, Irak'tan daha kötü

Afganistan'daki İngiliz güçlerinin komutanı General Ed Butler, Afganistan'da alışılmadık yoğunlukta ve Irak'tan daha geniş çarpışmalarla karşı karşıya olduklarını söyledi.
General Butler, İngiliz ITV televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Afganistan'daki İngiliz kuvvetlerinin günde sayısı 12'ye varan saldırıya hedef olduğunu, Irak ile karşılaştırıldığında bu saldırıların alışılmadık bir yoğunlukta görüldüğünü belirtti. "Bu zorluk devam edecek ve kayıp vermeyi sürdüreceğiz." diyen İngiliz komutan, istenen takviye güçlerin arazide olduğunu, daha fazla askerle operasyonların hızının artırılabileceğini söyledi. İngiltere Savunma Bakanlığı, Afganistan'da Çarşamba günü 3 İngiliz askerinin öldüğünü, 7'sinin ağır yaralandığını açıklamıştı.

NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) Amerikalı General James Jones, dün yaptığı açıklamada, İttifak üyelerinden Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücüne (ISAF) takviye kuvvet göndermeleri çağrısında bulunmuştu. General Jones, basına yaptığı açıklamada, ihtiyaç olan takviye asker ve teçhizatın sağlanacağına inancını belirtmişti. Taliban'a karşı verilen mücadelede somut sonuç alma aşamasına gelindiğini belirten SACEUR'ün, bugün ve yarın Varşova'da, NATO'nun üst düzey askeri yetkilileriyle buluşacağı, İttifak üyesi 26 ülkenin ISAF'a asker, uçak ve helikopter katkılarını artırmaları konusunu görüşeceği duyurulmuştu.

Afganistan'daki Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansında, geçici yönetime destek amacıyla, "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan ISAF, 11 Ağustos 2003 tarihinden bu yana NATO tarafından yönetiliyor. ISAF, geçen hafta sonu, Afgan güvenlik birimleriyle işbirliği içinde başlattığı "Medusa" operasyonuyla 2 bin kadar askerini harekete geçirdi. NATO'nun en büyük operasyonlarından biri olan "Medusa" kapsamında, Taliban birimleri hedef alınıyor. Operasyonlarda 5 Kanadalı ve 15 İngiliz askerin öldüğü açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48