banner15

Afganistan Şiddetli Çatışmalar: 38 Ölü

Afganistan'da şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Taliban savaşçıları ile Afgan güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 38 kişi öldü. Çatışmalar onlarca kişi yaralandı. Afgan güçlerinin büyük kayıp verdiği vurgulanıyor.

Afganistan Şiddetli Çatışmalar: 38 Ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Afganistan’da Taliban güçleri ile Afgan güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İngiliz ve Amerikan askerlerinin Afgan güçlerine karadan ve havadan destek verdiği bildiriliyor. Afgan yetkililer, ülkenin güneyindeki Helmand eyaletinde güvenlik güçleriyle Taliban savaşçıları arasındaki çatışmaların iki bölgeye daha yayıldığını açıkladı. Çatışmaların ilk iki gününde en az 38 kişinin öldüğü bildiriliyor. Çatışmalarda onlarca kişinin yaralandığını belirten yetkililer, Afgan güçlerinin büyük kayıpla verdiğini açıklıyor. Hükümet güçleri halen Helmand'ın kuzeyindeki Sangeen kasabasını kontrol altına almış durumda. Kasabada daha önce bir karakola saldırı düzenlenmişti. Taliban güçleri ise, sınır bölgesindeki dağlık Uruzgan eyaletine hareket ettikleri belirtiliyor. Bölge halkının kaçmaya başladığı yönünde de haberler var. İngiliz ve Amerikan savaş uçaklarının bölgeyi havadan aralıksız bombaladıkları ifade ediliyor.

 

Fransı haber ajansı AFP, yerel yetkileler dayanarak verdiği habere göre, çatışmada Taliban liderlerinden Molla Abdussamed Kadi’nin öldürüldüğü kaydedildi. Uzmanlar, ülkede uzun süredir bu çapta bir çatışma görülmediğini söylüyorlar. Taliban son aylarda, Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletindeki etkinliğini giderek arttırıyor. Son dönemde Irak'taki direnişçilerin eylem tarzı olan bombalı intihar saldırılarının da sıklaştığı görülüyor. İngiltere'nin Mayıs ayında, Helmand eyaletine 3300 ek asker göndermesi bekleniyor. Uzmanlar, bunun İngiliz ordusunun kendi sınırları dışında aldığı en zor görevlerden biri olacağına dikkat çekiyor.

 

Kaynak: http://www.aljazeera.net/NR/exeres/691CFA8E-10DD-4FE2-9021-5E0C7651B409.htm

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48