Afganistan'a Alman ekonomisi için gerekli diyen başkan gitti

Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler, ağlayarak istifasını açıkladı.

Afganistan'a Alman ekonomisi için gerekli diyen başkan gitti

 

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni - Almanya

Alman Cumhurbaşkanı  Horst Köhler istifa etti.

Afganistan’daki Alman askerlerini ziyaretinden sonra işgal hakkında yaptığı  açıklamaları nedeniyle başlayan tartışmalar üzerine istifa ettiğini belirten Köhler, savaşın Alman ekonomisi için gerekli olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı olarak kendisine yapılan, ekonomik çıkarlar temin etmek için Alman Ordusu’nun görevlendirilmesi gerektiğini söylediği şeklindeki suçlamanın makamına duyulması  gereken saygıyı kaybetmesine neden olduğundan istifa ettiği açıklaması yapıldı. Şimdi anayasa gereği otuz gün içerisinde Almanya yeni Cumhurbaşkanı’nı seçmek zorunda.

Bellevue sarayında aceleyle yapılan basın toplantısında Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler, ‘Derhal geçerli olmak üzere Alman Federal Cumhurbaşkanlığı  görevinden istifa ediyorum’ sözleriyle, hiçkimsenin beklemediği sürpriz bir açıklama yaparak görevinden istifa etti.

Eşi Eve-Luise Köhler ile kameraların karşısına çıkan Köhler, açıklamalarıyla Almanya için çok önemli olan bir konuda yanlış anlaşılmalara neden olduğu için çok pişman olduğunu, gözyaşlarıyla birlikte ifade etti.

Yeni bir Cumhurbaşkanı  seçilinceye kadar Bremen Eyalet başbakanı Sosyal Demokrat Parti SPD’den Jens Böhrnsen görevi devraldı.

Başbakan Merkel, Köhler’in istifa kararını telefonla kendisinden öğrendiğini, vazgeçirmeye çalıştığını ancak ikna edemediğini söyledi. Merkel, Köhler’in Almanya için önemli işler yaptığını, kendisinden özellikle finansla ilgili konularda çok faydalandığını belirtti.

Gözlemcilere göre, Cumhurbaşkanı’nın istifası Avro krizinden dolayı, Alman koalisyon hükümetini daha da zor bir duruma sokabilir. 23 Mayıs 2004’de liberal parti FDP ile Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU’nun adayı olarak Cumhurbaşkanlığına seçilen 67 yaşındaki Köhler, beş yıl görev yaptıktan sonra ikinci defa aynı göreve seçilmişti. 

Başbakan Merkel, Cumhurbaşkanı’nın Afganistan’la ilgili açıklamalarından sonra kendisine yöneltilen konuyla ilgili sorulara cevap vermemiş, daha sonra başbakanlık sözcülüğü  tarafından bir açıklama yapılmayacağı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 18:48
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
kütahyali43
kütahyali43 - 11 yıl Önce

isgalden sonra 8000 tona cikti dogru söylemis sayin köhler cin,rusya,iran gencligi ölü büyük oranda kullanici

banner39