banner39

Afganistan'a gıda ve battaniye yardımı

Afganistan'da ağır kış şartlarından etkilenenlere, İHH İnsani Yardım Vakfı, tarafından battaniye ve gıda yardımı yapıldı.

Arşiv 21.02.2008, 13:33 21.02.2008, 18:20
Afganistan'a gıda ve battaniye yardımı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, işgal ve çetin kış şartlarının belini büktüğü Afgan halkına yardım elini uzattı. İHH İnsani Yardım Vakfı, bölgeye battaniye ve gıda maddeleri gönderdi. Geçtiğimiz günlerde 112 yetimin kayıp olduğu belirtilen Gazne Yetimhanesi'nde barınan yetimlerin de her türlü ihtiyacının karşılanması için harekete geçildi.İşgal altındaki Afganistan'daki geçtiğimiz günlerde yaşanan yoğun kar yağışı ve aşırı soğuklar, halkın belini bükmeye devam ediyor. Son 50 yılın en soğuk kışının yaşandığı Afganistan'da, aşırı soğuklar ve çığ düşmesi nedeniyle 926 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

BATTANİYE VE GIDA YARDIMIBir taraftan işgal nedeniyle meydana gelen patlamaların yol açtığı zararlar, diğer taraftan çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Afganistan'a Türkiye yardım eli uzattı. Soğuk hava şartlarında zor günler geçiren Afgan halkına, İHH İnsani Yardım Vakfı, battaniye ile gıda malzemeleri gönderdi.İlk olarak 2 bin battaniye ve on binlerce aileye dağıtılacak olan gıda malzemeleri, Pakistan'daki İHH Asya Lojistik Merkezi'ne ulaştırılmak üzere kamyonlara yüklendi. Bölgeye ulaştırılan battaniye ve gıda malzemeleri, Kabil ve civarındaki mülteci kampları ile Charrahi Kamber Kampı'nda dağıtıldı. Afganlıların yüzleri Türkiye'den gönderilen yardımlarla bir nebze olsun güldürülmüş oldu.YETİMLERE SAHİP ÇIKILDI

Afganistan'a giden İHH ekibi, ülkenin doğusunda bulunan ve geçtiğimiz günlerde 112 yetimin kayıp olduğu yönündeki haberlerle gündemde yer alan Gazne Yetimhanesi'ne de gittiler. Yetimhanede incelemelerde bulunan ekip, yetkililerle görüşerek yetim çocukların ihtiyaçlarını tespit ettiler. Yapılan tespitler sonucu, 500 yetimin barındığı yetimhanede kalan çocukların her türlü ihtiyaçlarının İHH tarafından karşılanmasına karar verildi.Afgan hükümetinin, ödeneksizlik nedeniyle kaderiyle baş başa bıraktığı Talukan Yetimhanesi'ndeki kimsesiz çocuklara da İHH tarafından sahip çıkıldı. Talukan Yetimhanesi'nin geçici olarak kapatılması nedeniyle 120 yetim akrabalarının yanına yerleşmişlerdi. Gidecek hiçbir yeri olmayan 20 yetim ise ortalıkta kalmıştı. Hayırsever Türkiye halkının bağışları kimsesiz bu çocukların da imdadına yetişti. Söz konusu 20 yetimin bakım ve barınma sorunları İHH tarafından çözüldü ve her türlü ihtiyaçları karşılandı.

YARDIMLAR SÜRECEK

Öte yandan, Celalabat'taki mülteci kamplarında kalan insanlara da gıda ve battaniye yardımı yapıldı. Önümüzdeki günlerde ise savaş nedeniyle yerlerini yurtlarını terk edip Afganistan'ın değişik noktalarında göçebe olarak yaşayan insanlara, elbise, ayakkabı ve gıda maddeleri gönderilecek.Yorumlar (1)
HACER 15 yıl önce
Allah başarılarınızı daim etsin, inşallah. Dualarımız sizinle
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?