banner39

Afganistan'da 100'den fazla yetim kayboldu

Gazne eyaletinde çatısı delik ve yiyecek kalmayan bir yetimhanede kalan çocukların çoğu üzerlerinde hiç kışlık elbise olmamasına rağmen binadan çıkarak kayıplara karıştı.

Arşiv 13.02.2008, 21:18 14.02.2008, 08:27
Afganistan'da 100'den fazla yetim kayboldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da dondurucu soğuklara rağmen çatısı delik ve neredeyse hiç yiyecek kalmayan yetimhanede kalan 112 çocuk kayıplara karıştı.

Pazhvak haber ajansının haberine göre, Gazne eyaletinde bulunan yetimhanede kalan 157 çocuktan 112'si binayı terketti. Sadece yaşı küçük kızlar kaldı. Kızların kaldığı iki odanın çatısının sağlam olduğu bildirildi.

Yerel yetkililer, binayı terkeden çocukların üzerinde kışlık elbise olmadığını söylediler. Son iki aydır, Afganistan'da son yılların en şiddetli kışı yaşanıyor. 37 eyaletten 17'sinde hava sıcakları eksi 30 derecelerde seyrediyor.

Şiddetli soğuklar sebebiyle Afganistan'da bu kış resmi kayıtlara göre en az 800 kişi hayatını kaybetti. Kırsal kesimde yaşayan en az 100 kişinin soğuktan donan uzuvları kesildi. Çığ, heyelan ve kar yağışı sebebiyle 730'dan fazla ev tahrip oldu ve yaklaşık 230 bin sığır tipi ve don sebebiyle öldü.

Afganistan'ın kuzeyindeki eyaletlerde son bir ay içinde durum daha da kötüleşti. Herat, Kunduz ve Takhar eyaletlerinde 3 Afgan kızın yiyecek karşılığında aileleri tarafından satıldığı iddia edildi.

Yorumlar (2)
kevok! 15 yıl önce
abd nin drhal afganistan topraklarından çıkması lazım;çünkü bu suç ve bu ayıp demokratik ülke abd nin suçudur.Ve sakın olaki ordaki güçler el kaide olsun ya da başka bir örgüt olsun, onlarda suçludur.çözüm aranması gereken yerde, savaşmak çok yanlış bir düşüncedir.Ve ordaki yerel güçler kim olursa olsun halkının mutluluğu,refahı vehuzuru için savaşmalıdır.
Ve tüm dünyayada seslenmek sterim, biz bu kadarmı vicdansız ve cahil insanlar olduk.Bir tarafta demokratiğim diyen bi ülke bi tarafta anti demokrat dediğimiz bi ülke... ve yaşanılan insanlık dramları...lütfen bi şeyler yapalım...
çetin kılıçaslan 15 yıl önce
yorum yapmak yada gerçeklei söylemek en kolay iş. müslümanlar işte böyle ölçüsüz yorum yapmayı brakıp fiili harekete geçmezlerse çok daha yorum yazılacak bu tür haberlere!!! allah ümmet şuuru ve feraset versin.. aç ve açıkta kalıp donan o zavallı yavrucukların kardeşiniz yada kendi çocuklarınız olduğunu düşünsenize!!! sadece allahları var onların . aileleri muhtemelen şehid edilmiştir ve o yavrucaklar biz müslümanlara emanet olarak brakılmıştır.. bizde süper sahip çıkmışız!!!
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?