Afganistan'da 14 İngiliz öldü

Afganistan'daki uçak kazasında 14 İngiliz askeri öldü. Taliban uçağı düşürdüğünü bildirdi.

Afganistan'da 14 İngiliz öldü

İngiltere Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki uçak kazasında 14 İngiliz askerin öldüğünü açıkladı. NATO'ya bağlı uçak ülkenin güneyindeki Kandahar'da düştü. Afganistan'daki çokuluslu gücün sözcüsü, uçağın saldırı sonucu düştüğünü düşünmediklerini söyledi. Kaza öncesi NATO, Kandahar'ın Panjwayi bölgesinde Talibani'ye karşı büyük bir saldırıya geçtiklerini açıklamıştı. Çokuluslu güçten Binbaşı Scott Lundy, Kandahar'ın 20 kilometre batısında uçağın düştüğünü kaydetti. Lundy, "NATO görevini desteklemekle görevli bir uçaktı. Radardan kayboldu ve açık bir alana düştü." dedi. NATO askerlerinin bölgede olduğu bildirildi ancak uçakta toplam kaç asker olduğu açıklanmadı.

Bu arada, Taliban ise, Kandahar'daki NATO uçağını kendilerinin düşürdüğünü, uçağı  Stinger füzesiyle vurduklarını belirtti. Taliban sözcüsü Abdül Halik, uçağı bir Stinger füzesiyle düşürdüklerini açıkladı. Taliban'ın bu iddiası, bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı.

NATO'DAN BÜYÜK SALDIRI

NATO ve Afgan güvenlik güçleri, Afganistan'ın güneyinde Taliban üyelerine karşı geniş çaplı bir saldırı başlattılar. Afganistan'da NATO komutası altındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) sözcüsü Binbaşı Scott Lundy, Afgan güvenlik güçleri ve NATO'nun, bu sabah Kandahar yakınlarındaki Pencvayi bölgesinde Taliban üyelerine karşı büyük bir taarruz başlattıklarını söyledi. Amaçlarının, Pencvayi'nin büyük gereksinimi olan yeniden inşa ve kalkınma projelerinin tekrar başlatılabilmesi için Taliban tehdidini ortadan kaldırmak ve istikrarı sağlamak olduğunu belirten yetkili, operasyona katılan asker sayısının her iki taraftan da yüzlerce olduğunu kaydetti.
    
Binbaşı Lundy, bir süre devam etmesi beklenen operasyona her türlü askeri desteğin sağlanacağını söyleyerek, NATO'nun sivil kayıpların meydana gelmemesi için halktan bölgeyi boşaltmaları amacıyla gazeteler ve bölgeye attığı broşürler aracılığıyla çağrı yaptığını da ifade etti. Aylardır isyancı Taliban güçleriyle Afgan güvenlik ve ISAF güçleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Kandahar bölgesinde 2 bin 300 Kanada askeri konuşlu bulunuyor.

HAŞAŞ ÜRETİMİ BU YIL REKOR SEVİYEDE
   
Afganistan'da haşaş üretiminin bu yıl rekor seviyeye çıkacağı ve dünyadaki afyon üretiminin yüzde 92'sinin bu ülkede üretilmiş olacağı bildirildi. Viyana'daki BM Uyuşturucu ve Suç Bürosunun raporuna göre, bu yıl haşaş hasadının yüzde 59 artması ve 6100 ton afyon elde edilmesi bekleniyor. Bunun dünya çapındaki üretimin yüzde 92'sini oluşturduğu ve küresel tüketimin yüzde 30 üzerinde olduğu belirtildi.
    
Afganistan'da bu hızlı artışın büyük bölümünün Taliban'ın eylemlerini artırdığı güney illerinde görüldüğü kaydedildi. Uyuşturucu ve Suç Bürosu Başkanı Antonio Maria Costa, afyon üretimiyle ilgili raporu Kabil'de Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye sundu. Costa, güney Afganistan'ın geniş çaplı uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığı, isyan, terörizm, suç ve yolsuzlukla çöküş belirtileri gösterdiğini söyledi. Costa, başta kuzeydoğudakiler olmak üzere diğer illerde afyon üretimindeki artışın zayıf yönetim ve yoksulluktan kaynaklandığını belirtti.
    
Afganistan'daki 34 vilayetten yalnızca 6'sında haşaş üretimi yapılmadığı, 8 ilde üretimin azaldığı kaydedildi. Ülkede afyon üretiminin iyice kontrol dışına çıktığını belirten Costa, "Sonuç olarak Afgan afyonu uluslararası mafyayı besliyor ve her yıl aşırı dozdan 100 bin kişinin ölümüne yol açıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39