banner39

Afganistan'da 4 Türk şehid oldu

Vakit gazetesi Dış Haberler Muhabiri Adem Özköse, Afganistan’da şehid olan Türk gençlerinin mezarlarını ziyaret etti, mezarlarının başında Kur’an okudu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afganistan'da 4 Türk şehid oldu

ABD’ye karşı verilen mücadelede, Türk direnişçiler en ön cephede… Muhabirimiz Özköse, şehid olan Türk gençlerinin mezarlarının başında Kur’an okuyarak, dua etti.Dış Haberler Muhabirimiz Adem Özköse, Afganistan’da şehid olan Türk gençlerinin mezarlarını ziyaret etti. Mıngıriti bölgesinde bulunan Türk mezarlığında Osman Özkan, Ahmet Aldanmaz, Mehmet Beyazıt ve İrfan Çağrı bir arada yatıyor. 
 
 İşgalci ABD askerleriyle Taliban’a bağlı direnişçiler arasındaki çatışmaların gün geçtikçe daha da şiddetlendiği Afganistan’da, son bir ay içinde 4 Türk direnişçi şehid oldu. ABD askerleriyle girdikleri çatışmalarda şehid olan Türkiyeli direnişçilerin isimleri ve doğum yerleri şöyle: Mehmet Beyazıt - Trabzon, Ahmet Aldanmaz - Şanlıurfa, İrfan Çağrı - Diyarbakır ve Fatih Küçükali - Trabzon… Afgan direnişçilere önderlik eden Fatih Küçükali’nin şehid olmadan önce kaleme aldığı vasiyetinde; İslâm topraklarında ABD ve müttefiki olan Batılılara karşı verilen mücadelenin desteklenmesi yönünde çağrı yapması dikkat çekti.

Muş Vartolu Osman Özkan’dan sonra son bir ay içinde Türkiyeli 4 Türk genç daha, Afganistan’daki işgalci ABD askerlerine karşı müslüman topraklarını savunurken şehid oldu. Afganistan’a gitmeden önce İstanbul Haznedar’da oturan ve şiddetli çatışmaların yaşandığı Raka Cephesi’nde önderlik yapan Fatih Küçükali’nin de aralarında bulunduğu şehidler şunlar: Mehmet Beyazıt, Ahmet Aldanmaz, İrfan Çağrı… Mehmet Beyazıt ve Ahmet Aldanmaz’ın ailelerinin İstanbul’da oturdukları; İrfan Çağrı’nın ailesinin ise Adana’da ikamet ettiği öğrenildi.

“GEL ŞEHADET GEL...”

2 yıl önce Afganistan’a gittiği öğrenilen ve ABD işgal güçlerine ağır darbelerin vurulduğu Raka Cephesi’nde direnişçilerin önderliğini yapan Fatih Küçükali’nin, şehid düşmeden önce son sözünün, “Gel şehadet gel” olduğu kaydedildi. Küçükali’nin ruhunu teslim etmesine tanık olan Türkiyeli bir arkadaşı, şehidin son dakikaları hakkında şunları söyledi: “15 kadar direnişçiyle, yabancı üste bulunan 600’den fazla ABD askerine karşı girdiğimiz çatışmada, attığımız havanların birisi ABD üssü içinde patladı. Amerikalılar da karşılık vermeye başladılar. Yoğun bombardımana rağmen Fatih ve diğer direnişçiler mücadeleyi sürdürdüler.

Önderimiz Fatih, ABD üssünden atılan bombalardan birinin vücuduna isabet etmesiyle ağır şekilde yaralandı. Bombalar altında sürünerek yanına gittim. Başını kucağıma yasladığım da bana; ‘İçim boşalıyor. Galiba şehid olacağım’ dedi. Daha sonra da gökyüzüne bakıp gülümsedi ve 3 kez ‘Gel şehadet gel’ diye haykırdıktan sonra ruhunu teslim etti.”

“BİRLİK OLUN, DİRENİŞE DESTEK VERİN”

Fatih Küçükali, şehid olmadan 1 hafta önce kaleme aldığı ve şehid olması halinde ailesine gönderilmesini istediği vasiyetinde, Türkiyeli Müslümanlardan birlik olup; Irak, Afganistan, Çeçenistan ve Somali’deki direnişçilere destek olmalarını istedi. Şehid Küçükali, annesine yazdığı mektubunda ise şöyle diyor: “Anneciğim, bu vasiyet senin eline geçtiğinde ben şehadete kavuşmuş olacağım. İnşallah seninle cennette buluşacağız. Seni çok, ama çok seviyorum. Fakat Allah Rasûlü’nü ve onun getirdiği İslâm’ı her şeyden çok seviyorum. Eğer şehid olursam, senden Afganistan’daki mücahidlerin zafere ulaşmaları için sürekli dua etmeni ve mücahidlerin geride kalan hanım ve çocuklarıyla ilgilenmeni istiyorum. Özellikle yetimlerden şefkatini esirgeme...” 
Vakit

Yorumlar (1)
Bir Müslüman ( Ağrı 'dan ) 4 yıl önce
Türkiye'den Afganistan'a gidip şehid olan herkesten Türk diye bahsedilmesi bir Müslüman olarak beni rahatsız ediyor. Yukarıda adı verilen şehidlerin bir çoğu Türk değil. Bu yaptığınız ayıptır. İslam davasında etnik kimlik vurgusu yapmak ancak içindeki ulusalcı zehri atamayanların kullanacağı bir üsluptur. Bu üslup da Müslümana yakışmaz !
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?