banner39

Afganistan'da 85 sivil öldü

Afganistan'da NATO'nun düzenlediği saldırılarda 85 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afganistan'da 85 sivil öldü

Afganistan'ın güneyindeki Pencavi bölgesinde, NATO operasyonu sırasında en az 60 sivilin öldüğü iddia edildi. Kandahar vilayet meclis üyesi Bismillah Afganmal, salı günü Kandahar'ın Pencavi bölgesindeki çatışmalarda 80-85 sivilin öldüğünü öne sürdü. Adını açıklamayan bir başka yetkili en az 60, yöre sakinlerinden Kerim Can adlı bir tanık da 60-70 kişinin öldüğünü iddia etti. NATO liderliğindeki ISAF, dün geç saatlerde yaptığı bir açıklamada, salı günü Pencavi'de çıkan şiddetli çatışmalarda 48 Taliban üyesinin öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, önemli sayıda sivil kayıp olabileceğine dair haberler bulunduğu, ancak 4 sivilin yaralandığının bilindiği belirtilmişti.

Taliban lideri, NATO'yu tehdid etti

Afganistan'da devrik Taliban lideri olan Hacı Molla Vahidullah, Taliban üyelerinin Afganistan'daki NATO birliklerini hedef alan intihar saldırılarına daha çok başvuracaklarını söyledi. Taliban'ın devrildiği 2001 sonundan bu yana gerilla hareketinin başında bulunan Vahidullah, İngiliz BBC'ye yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar sadece bireysel intihar saldırıları gördünüz, ama gelecekte bu saldırıları 6 kişinin düzenlediğini göreceksiniz" ifadesini kullandı. Sayılamayacak kadar çok kişinin intihar komandosu olmak için adını kaydettirdiğini ileri süren Vahidullah, "Bu, maruz kaldığımız baskının bir sonucudur" açıklamasında bulundu.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral James Jones, dün yaptığı bir açıklamada, Afgan direnişçilerin strateji değiştirmeye hazırlandığını ve Irak'ta sıkça görülen bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılar yöntemini benimseyeceklerini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?