banner15

Afganistan’da Burkalı Popstarlar

ABD işgalinden sonra hızlı bir yozlaşma sürecine giren Afganistan’da bu kez popstar yarışması düzenleniyor. Popstar adayları arasında iki de burkalı Afgan kız var.

Afganistan’da Burkalı Popstarlar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban’ın iktidarındaki Afganistan’da televizyonlarda eğlence ve müzik programları yasaktı. ABD işgalinden sonra oluşturulan Karzai yönetimi, ilk önce okullarda karma eğitim vermekle işe başladı. Şimdi ise, Afganistan'da kızların da katıldığı Popstar yarışmalar düzenleniyor.

Özel Tolo TV'de yayımlanan yarışmanın büyük ilgi gördüğü belirtiliyor. 'Afgan Star'a, ilk elemelerde 18 ile 24 yaş arasında 1000 Afgan genci katılmış. Elemeleri geçen 12 finalistin ikisi burkalı Afgan kızı. Şöhret olmayı düşleyen bu gençlerden yarışmayı kazanan, 3 bin dolar da ödül alacak ayrıca da albüm sözleşmesi yapacak.

Programın yapımcısı Vacma Muhsini, "Müzik sektöründe büyük boşluk vardı. Onu doldurmak istedik. Ama sonuçlara inanamadık" diyor. Sunucu Davud Sıddıki ise elemeleri, "Tam komediydi. Bazı yarışmacılar öyle kötüydü ki gülmekten kırıldık" diye anlattı. "Kızları ekrana çıkarmaktan gururluyum" diyen Sıddıki'ye göre bazı aşiret liderleri dışında tepkiler olumlu. Yarışmacı Valizade ise hayatının değiştiği fikrinde: "Taliban sonrası dokuz yıl sürgün hayatı yaşadığımız Pakistan'dan evimize döndük. Şimdi sokakta insanlar beni durdurup cesaretlendiriyor. Bu harika bir şey."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48