banner15

Afganistan'da Cezaevinde İsyan: 5 Ölü

Kabil'de El Kaide ve Taliban üyelerinin tutuklu bulunduğu Polişarki hapishanesinde isyan çıktığı ve mahkumların bir blokta kontrolü ele geçirdiği bildiriliyor. Çıkan çatışmada şu ana kadar 5 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Afganistan'da Cezaevinde İsyan: 5 Ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de El Kaide ve Taliban üyelerinin tutuklu bulunduğu Polişarki hapishanesinde isyan çıktığı ve mahkumların bir blokta kontrolü ele geçirdikleri bildiriliyor. Bazı kaynaklar, isyan sırasında beş mahkumun öldüğü, 30 kişinin de yaralandığını söyledi. Hapishanenin bir bölümünde yangın çıktığı ve çok sayıda mahkumun kadın koğuşlarının bulunduğu blokta sıkıştığı haber veriliyor. Bazı mahkumlar duvardan atlayarak kaçma girişiminde bulundu.

Üst düzey bir yetkili hapishanede iki kadın gardiyanın mahkumlar tarafından rehin alındığını söyledi. Hapishaneye gönderilen takviye birliklerin isyanı bastırmaya çalıştığı bildiriliyor. Hapishane yetkilileri, mahkumların ele geçirdiği bloğun asker ve polisler tarafından kuşatıldığını ve kimsenin kaçmayı başaramadığını açıkladı. Bir yetkili, isyan girişiminden El Kaide ve Taliban üyesi mahkumların sorumlu olduğunu öne sürdü.

İsyanın mahkumların yeni üniformalarını giymeyi reddetmesi üzerine başladığı belirtiliyor. Başkentin dış mahallelerinde bulunan ve çok sıkı şekilde korunan Polişarki hapishanesinde 1300 mahkum bulunuyor. Geçen ay buradan yedi Taliban zanlısı firar etmiş, mahkumlara bazı hapishane görevlilerin yardımcı olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. 1970'lerde inşa edilen Polişarki hapishanesi,komünist yönetim döneminde işkence ve ölüm iddialarıyla adını duyurmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48