banner39

Afganistan'da kar nedeniyle yüzlerce hasta öldü

Afganistan'da hüküm süren sert kış şartları ve yağan kar nedeniyle ulaşım kesilince yaklaşık 800 hasta öldü.

Arşiv 16.02.2008, 11:53 16.02.2008, 11:53
Afganistan'da kar nedeniyle yüzlerce hasta öldü


Son 50 yılın en sert kışını yaşayan Afganistan'da soğuklar nedeniyle yollar kapandı, sağlık personeli birçok şehirde irtibat kesildiği için hastalara ulaşamıyor.

Aşırı soğuklar Afganistan'ı vurdu 800 kişi soğuğa bağlı hastalıklardan dolayı öldü. Afganistan'a sağlık hizmeti sunmak amacıyla giden Türk doktorları, ürkütücü bir tabloyla karşılaştı. Sert kış koşulları sebebiyle yollar kapanırken, sağlık personeli de birçok şehirde irtibat kesildiği için hastalara ulaşamıyor. Şu ana kadar eksi 35'lere inen soğuğa bağlı hastalıklardan 800 Afgan hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı'nın görevlendirdiği 7 kişilik Türk doktorlarından oluşan sağlık ekibi yaşananlar karşısında duygu dolu anlar yaşadı. Üç günlük ziyaret süresince Kabil'deki Türk Okulu yöneticileriyle de görüşen hekimler, ülkeye döner dönmez Afganistan'a acilen yiyecek ve giyecek yardımı için sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelere başladı.

Ekipte yer alan doktorlardan Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Uğur Dilmen "Deniz Feneri, Kimse Yok mu gibi dernekler acilen Afgan kardeşlerimize de el uzatmalı" çağrısında bulundu. Türk doktorları ayda bir Afganistan'a giderek hastaları tedavi ediyor. Son ziyaretti geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştiren 7 Türk hekimi, ülkede 112 Acil Servis sistemi kurmak için Afgan Sağlık Bakanı Fatimie ile görüştü. Afgan doktorların yetiştirilmesi için eğitimler veren Türk doktorlarına Afganistan'ı vuran kara kış karşısında yardım talebini yine Bakan Fatimie iletti. Türk doktorlara yardım talebi için birde görüntülü CD veren Bakan, aşırı soğuklar yüzünden bine yakın vatandaşın hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

AMBULANSLAR KER ENGELİNE TAKILIYOR

Kara kışın etkilerini birebir yaşayan Afganistan'a tedavi hizmeti götüren Türk doktorlarından Beyin Cerrahı İbrahim Şentürk, acil vaka olan bel fıtığı ameliyatı yaptığını belirtti. İnsanların tedavi hizmetine ulaşamadığını söyleyen Şentürk, köylere ulaşmak için yollara çıkan ambulansların kar engeline takıldığını ifade etti. Türk okulları yardıma muhtaç Afgan halkına giyecek ve kömür yardımı yapıyor.

Yaşanan sert kışın insanları hazırlıksız yakaladığını belirten Afganistan Türk Liseleri Genel Müdürü Hikmet Çolak ise "Kışın geçtiğimiz yıllarda hafif geçtiği bölgelerde insanlar hazırlık yapmadı. Özellikle Herat bölgesinde 10 binlerce hayvan telef oldu. 800'ün üzerinde insanın öldüğü bilgisi basında çıkıyor." dedi. Suların donduğunu dile getiren Çolak, şehirlere kurtların indiğini belirtti. Afgan Türk okulları olarak felaket bölgelerine ulaştıklarını dile getiren, Çolak, ihtiyaç sahiplerine giyecek, yiyecek ve kömür yardımında bulunduklarını kaydetti. Afgan halkının yardıma ihtiyacı olduğunun altını çizen Çolak, Türkiye'deki yardım kuruluşlarını Afganistan'a yardım etmeye davet etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?