banner39

Afganistan'da kumanda kavgası

Almanya, Afganistan'da görev yapan güvenlik birliklerininin bölgesel komutanlıklarının ISAF'a bırakılması yönündeki ABD teklifine karşı çıkıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afganistan'da kumanda kavgası

Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

Almanya, Afganistan’da görev yapan güvenlik birliklerininin bölgesel komutanlıklarının Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF’a bırakılması ve bütün askerlerin doğrudan ISAF’ın emrinde olması yönündeki Amerikan teklifine uymak istemiyor.

 

Almanya Savunma Bakanı Jung’un bir sözcüsü Afganistan’daki bölgelerin bilinçli olarak şimdiki şekliyle paylaşıldığına işaret etti. Ederal hükümetse, söz konusu teşebbüsü anlamsız ve şimdiye kadar gerçekleştirilen bütün uluslar arası operasyonlardaki teamüllere aykırı olarak değerlendirdi. Nato, kendi askeri harekatıyla tehdit unsuru olan Taliban’ın erken bir bahar saldırısına erken davranarak karşılık vermek istiyor. Nato Genel Sekreteri Hoop Scheffer de durum hakkında bir fikir edinmek için Perşembe günü Afganistan’a gitti.

 

‘Dayanışma sorunu’

 

Bush’un askeri danışmanı Hadley Brüksel’de, Nato tarafından yürütülen operasyonların beş askeri bölgeden oluşan dağılımını terketmeyi savunan bir açıklamada bulundu. Haber ajnansı AFB’nin bildirdiğine göre Hadley: ‘Biz, bütün ülkenin güvenliğini sağlayacak bir hareket tarzından yanayız’ dedi. Ayrıca, ‘komuta kademesindeki kimsenin, birliklerin nerede ve ne şekilde ihtiyaç duyulacaksa o şekilde kullanılabilecek şekilde ülke içinde hareketini sağlayacak ‘esnekliğe’ ihtiyaç duyduğunu ve bunun da bir dayanışma sorunu olduğunu’ bildirdi.

 

Taliban’nın askeri lideri Molla Dadullah Arap Televizyonu El Cezire’ye yaptığı açıklamada 6000 savaşçının yakın zamanda gerçekleşecek bir saldırı için hazır bulunduğunu iddia etti. Taliban’ın elinde helikopterlerin vurulmasına son derece elverişli yeni silahlar mevcut.

 

İsaf-Harekatı’nın genişletilmesi kapsamında geçen yıl Afganistan’nın güneyinde ve doğusunda Taliban savaşçılarıyla İsaf birlikleri arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmişti. Özellikle ülkenin Güney ve Doğu bölgelerinde görevli İngiliz, Amerikan ve Kanada birlikleri kayıplar yaşamıştı. Diğer bölgelere göre Almanya, İtalya ve Fransa’nın kontrolünde olan Kuzey bölgesi, Batı bölgesi ve Kabil bölgesi sakin bir durum gösteriyor.

 

‘Bunu İngilizler Irak’ta bile yapmazlardı’

 

Amerikan Başkanlık danışmanının çok kez tekrarlanan teklifine Berlin’deki tepilerse: vukuatın az olduğu, sakin bölgelerde görev yapan Nato ülkelerine baskı yapmak şeklinde yorumlanıyor.

 

Berlin Hükümet Merkezi’nin tahminlerine göre amaç, bu yılın başından bu yana kumandayı devralan Amerikan generalinin İsaf komutasını daha da güçlendirmek. Hadley’in teklif ettiği anlamda bir komuta yapısı uluslar arası bir harekatta hiç bir zaman gerçekleşmedi, ‘bunu İngilizler Irak’ta bile yapmazlardı’ şeklinde yorumlandı.

 

Nato Genel Sekreteri De Hoop Scheffer’in iki gün sürecek Afganistan gezisine Nato Birlikleri Genel Komutanı Jon Craddok eşlik edecek. Schedder Afganistan Devlet Başkanı Karzai ve uluslar arası  topluluk temsilcileriyle de biraraya gelmek istiyor. Avustralya ise ‘Avustralya’ gazetesinin bildirdiğine göre  şu sıralar Afganistan’daki askerlerinin sayısını iki katına çıkartarak sayıyı 1000 yapmak istiyor. Ancak savunma bakanlığı bu rakamı Perşembe günü itibariyle henüz onaylamadı.

 

Bu arada Almanya Savunma Bakanı Jung’un bildirdiğine göre Afganistan’da görev yapacak Alman askerlerinin sayısının artırılmsı sözkonusu değil. Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, ihtiyaç duyulması halinde Recce Tornado uçaklarının gönderilebileceğini, fakat Sevilla’daki son Nato Savunma Bakanları toplantısında bu yönde bir talep gelmediğini bildirdi.

 

Kabil için daha fazla polis

 

Almanya çabalarını daha çok, eğitim ve Afgan polis teşkilatının desteklenmesi konularında yoğunlaştırmak istiyor. Bunu Alman hükümeti, muhalefetteki liberal Hür Demokrat Parti’nin (FDP) bir soru önergesi üzerine teyit etmiş oldu. Hükümet verilerine göre, bugüne kadar 17. 600 polis Kabil’deki polis akademisinde Alman eğitim konseptine göre mesleki eğitimden geçti. Bir Avrupa misyonunun oluşturulmasıyla polis eğitmenlerinin sayısının 160’a yükseltilmesi planlanıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?