banner15

Afganistan'da Taliban ile görüşme başladı

Afganistan'da Karazi Yönetimi, Taliban ile gayrı resmi görüşmelere başladı.

Afganistan'da Taliban ile görüşme başladı


 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Hamid Karzai yönetiminin, Taliban ile görüşmeler yaptığı bildirildi.

Taliban ile uzlaşma çabalarından sorumlu hükümet yetkilisi Muhammed Masum Stanekzai, gazetecilere yaptığı açıklamada, Taliban'a bağlı gruplarla çeşitli düzeylerde düzenli temas halinde olduklarını, ancak resmi ve kapsamlı bir müzakere olmadığını belirtti.

Stanekzai, "Temaslar yerel, bölgesel, ulusal ve aynı zamanda daha geniş siyasal düzeylerde. Bunların sonucu hakkında konuşmak için henüz erken" dedi.

Hükümetin çeşitli kademelerinden yetkililerin bu görüşmelere katıldıklarını belirten Stanekzai, "şimdilik Taliban savaşçılarının güveninin kazanılması doğrultusunda temaslar olduğunu, bu görüşmelerin resmi, sistematik müzakereler olarak anlaşılmaması gerektiğini" ifade etti.

Londra'da Afganistan ile ilgili olarak geçen hafta düzenlenen ve Karzai'nin de katıldığı uluslararası toplantıda, "Taliban direnişinin yumuşatılmasını, Taliban savaşçılarının hükümet yanına çekilmesini" hedefleyen bir program benimsenmişti.

Karzai de Londra toplantısından sonra Taliban'a uzlaşma çağrıları yapmış, El Kaide terör örgütü ile Taliban'ın bir olmadığını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 07:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal er
kemal er - 11 yıl Önce

Taliban ve Elkaide arasını açıp yada Talibanı kendi yanlarına çekerek muhalefeti parçalama gayreti ters teper. Ne kaide nede Taliban yöneticileri aptal değil. Karzai Obama ikilisinden daha akıllılar. Sanırım Rusya gibi ABD de Afganistanı Başları öne eğik rezil biçimde terkedecek.Sovyet imparatorluğu sfgan dağlarına batarak dağılmıştı.ABD imparatorluğu için aynı son uzak değil.

banner39

banner50

banner47

banner48