Afganistan'ı işgal eden NATO parasız kaldı

Afganistan'da büyük operasyonlar düzenleyen NATO meteliksiz kaldı.

Afganistan'ı işgal eden NATO parasız kaldı

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni


Afganistan'ı işgal eden ABD ve NATO askerlerinin Afganistan'dan 2013 yılında çekilebilmesi ve yerine oluşturulacak Afgan Ordusu için acil olarak paraya ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Afgan Ordusu'nun kurulabilmesi için hangi harcamaların nerelerde yapılacağı konusu bugün NATO ülkeleri Savunmba Bakanları tarafından Türkiye'de tartışılıyor.

NATO'nun Afganistan'dan çekilme planını gerçekleştirebilmesi için bu yıl yaklaşık 2 Milyar Euro paraya ihtiyacı olduğu bildirildi. Bu miktarın 28 NATO ülkesinin ek giderleri için gerekli olduğu, Afgan Ordusunun ve Polisinin eğitimcileri ve eğitimleri için ise ilaveten para gerektiği belirtildi. İstanbul'da yapılmakta olan NATO Savunma Bakanları toplantısında verilen bilgilere dayanarak çıkan haberde toplantı boyunca Afganistan'da yapılacak tasarruf ve yeni harcamalar konusu görüşülecek. Henüz bir mutabakata varılamayan görüşmelerin en önemli konusunu ise, NATO açığının kapatılması için hazırlanması gereken Özel Ödenek Fonu'na hangi ülkelerin ne kadar katkı yapacağı sorusu oluşturuyor.

NATO bütçesine yüzde 16 katkıda bulunan Almanya, özel ödeneklerde de aynı ölçünün uygulanmasını istemiyor. Almanya gibi yüksek miktar ödeyen diğer ülkeler de özel ödeneklerde farklı bir yöntem kullanılmasını talep ediyorlar.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen toplantı başlamadan önce Savunma Bakanlarına çağrıda bulunarak, devlet kasalarının boşalması nedeniyle askeri malzemenin temininde birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca eksikliği duyulan helikopter, sahra hastahanesi gibi malzemelerin de ortak kullanılabileceğini belirten Rasmussen, yeni kurulacak Afgan Ordusu'nu eğitecek 2000'den fazla eğitim personeli de aradıklarını ifade etti.

NATO'nun yıllık bütçesi 1,3 Milyar Euro'nu bu sene yaklaşık yarısı, 642 Milyon Euro noksan olduğundan Afganistan'da askeri havaalanları, Kabul'de yeni ISAF karargahları ve telekomunikasyon merkezleri inşaa edilemiyor. Ayrıca askeri bütçe ve askeri operasyonlar için de 80 Milyon Euro açık bulunuyor.

NATO'da açığı olmayan tek bütçe 200 Milyon Euro ile sivil çalışanlarına ve emekli olanlara verilen maaşlar. Diplomatlar Mart ayından itibaren NATO'da da revizyona gidilerek bazı çalışanların işten çıkarılacağını ifade ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 14:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35