banner15

Afganistan'ın Güneyi'nde Şiddetli Çatışmalar

Afganistan'ın güneyinde Taliban üyeleri ile yerel güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 20 kişi öldü. Taliban son aylarda, Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletindeki etkinliğini giderek arttırıyor.

Afganistan'ın Güneyi'nde Şiddetli Çatışmalar

Helmand eyaletinin başkenti Laşkar Gah'taki Taliban üyelerini izleyen Afgan polis güçleri, sabah saatlerinde Taliban üyelerinin peşinden Sangir kasabasına girdi ve burada iki grup arasında çatışma çıktı. Bölgeye gönderilen takviye polis ekipleri de, kasabaya girdiklerinde 200 kadar Taliban üyesi tarafından kuşatıldı. BBC'ye bilgi veren Helmand vali yardımcısı Molla Mir, 16 Taliban üyesinin ve 3 Afgan polisinin öldüğünü kaydetti.

Molla Mir, çevredeki sivillerin de hayatını kaybedebileceğinden endişe duyan takviye birliklerin, çatışmayı bırakarak geri çekildiklerini belirtti. Taliban son aylarda, Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletindeki etkinliğini giderek arttırıyor. Son dönemde Irak'taki direnişçilerin eylem tarzı olan bombalı intihar saldırılarının da sıklaştığı görülüyor. İngiltere'nin Mayıs ayında, Helmand eyaletine 3300 ek asker göndermesi bekleniyor. Uzmanlar, bunun İngiliz ordusunun kendi sınırları dışında aldığı en zor görevlerden biri olacağına dikkat çekiyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48