banner15

'Afganlar saf değiştirebilir'

ABD işgaline destek veren Kuzey İttifakı bu kez Taliban'a mı destek vermeye hazırlanıyor?

'Afganlar saf değiştirebilir'

2001 yılındaki Afganistan işgali sırasında ABD ve müttefiklerine destek veren eski mücahit gruplarından oluşan Kuzey İttifak'ından bazı grupların Taliban liderleri ile görüşme içinde olduğu iddia ediliyor. Kuzey İttifak'ının bölünmesi halinde ülkede savaşın yeniden şiddetleneceği vurgulanıyor. ABD'nin Taliban liderleri ile görüşmemeleri için Kuzey İttifakı liderlerini ciddi kontrol altına aldığı belirtiliyor.

Bu arada, Afganistan'daki NATO güçlerinin İngiliz komutanı Korgeneral David Richards, yaşam koşullarında belirgin bir iyileşme olmaması halinde Afganistan halkının Taliban'ın safına geçebileceği uyarısında bulundu. Richards, "Gelecek yıl bu zamanlar, ülkenin özellikle de güneyinde yaşam koşullarında gerçek anlamda değişiklikler olmazsa, insanlar bize, 'Yıllardır verdiğiniz sözleri tutmuyorsunuz' derse ve bu durum değişmediği takdirde yüzde yetmişi gibi büyük bir çoğunluk 'Taliban gelsin daha iyi' demeye başlarsa hiç şaşırmam." diye konuştu.

Şu anda Afganistan'ın geleceği ve NATO açısından kritik bir noktada bulunulduğunu savunan General Richards, şöyle devam etti: ''Bir dönüm noktasındayız. Biraz daha çaba, biraz daha ortakça bir yaklaşım, elimizdeki kaynakları esnek ve özgürce ve bu kadar koşula bağlı olmaksızın harcayabilme imkanı olursa, o zaman gelecek yıl bugünkünden çok daha iyi bir noktada olabiliriz.

Amerika Birleşik Devletleri 2001 yılında Taliban'ın devrilmesinden sonra, Afganistan'ı yeniden inşa etme sözü vermişti. Fakat, bu vaadden beş yıl sonra, Birleşmiş Milletler'in açıklamalarına göre, ülkede yüzbinlerce kişinin hala geçici kamplarda ve çok kötü koşullarda yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48