Afganlar sivil kayıpları protesto etti, yine kayıp verdi

Amerikan askerleri son dönemde ardarda sivil ölümlerine sahne olan Celalabad'da köylülerin protestosunu taradı.

Afganlar sivil kayıpları protesto etti, yine kayıp verdi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan’ın Celalabad kenti yakınındaki Surhrod bölgesinde, binlerce köylü NATO'yu ve gerçekleşen sivil katliamları protesto etti.

NATO askerlerinin düzenledikleri gece yarısı operasyonlarında 11 sivilin hayatını kaybetmesi üzerine akşam saatlerinde binlerce köylü ölenlerin cenazelerini köy meydanına getirdi, askerlerden hesap sorulmasını istedi.

ABD ordusunun Taliban'a yönelik operasyon olarak açıkladığı gece yarısı baskınında ölen sivillerin cesetleriyle hükümet binalarına doğru yürüyen köylüler üzerine ateş açıldığı, bir Afgan'ın hayatını kaybettiği bildirildi. Bazı ajanslar ateş açan kişilerin Afgan gaskeri olduğunu öne sürdü.

Celalabad kentinin bağlı olduğu Nangarhar vilayeti yetkilisi Hacı Cemal ise taş atan göstericilere polisin müdühalae ettiğini söyledi, başka bir ayrıntı vermedi.

Başkent Kabil’de açıklamada bulunan bir NATO sözcüsü, yabancı ve Afgan askerlerinin bölgede ortak operasyonlar düzenlediğini teyit etti, ancak operasyonda sivillerin öldüğüne ilişkin bilgileri olmadığını söyledi.

Direnişçilerin yaşadığından veya saklandığından şüphelenilen evlere, çoğunlukla ABD güçlerinin, genellikle akşam saatlerinde başlattıkları operasyonlar, ülkedeki yabancı askerler ile Afganlar arasında önemli bir gerginlik nedeni oluyor.

Afgan yetkililer, sadece Mart ve Nisan aylarında düzenlenen bu tip operasyonlarda 170 Afgan sivilin hayatını kaybettiğine, bu sayının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33 fazla olduğuna dikkati çekiyor.

Celalabad'da ABD askerlerini protesto edenlerden biri olan Hafız Gül, Afgan sivillerin duygularını dile getiriyor: "Amerikalıları istemiyoruz. Eğer bizi öldürmek için buradaysanız, şimdi öldürün."

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 18:32
banner53
YORUM EKLE

banner39