banner39

Afganlardan işgalci güçlere sürpriz

Doğu Afganistan'da bir aşiret üyeleri iki işgalci karakolu bastı, 8 ABD askeri öldü, 90 Afgan askerinden haber yok.

Arşiv 04.10.2009, 14:14 05.10.2009, 09:52
Afganlardan işgalci güçlere sürpriz

Afganistan ABD için gittikçe cehenneme dönüyor. Afganistan'ın doğusunda bir aşiret üyeleri iki karakola saldırarak 8 ABD askerini öldürdü.

90 Afgan polisinden de haber alınamıyor. İngiltere Genelkurmay Başkanı da bugün yaptığı açıklamada Afganistan'da yenilmenin "korkunç bir şey" olacağı uyarısında bulundu.

Afganistan'ın doğusunda bir aşiretin üyelerinin iki ileri karakola saldırmasından sonra çıkan çatışmada 8 ABD askeri öldürüldü.
Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Nuristan vilayetindeki bir cami ve yakınlarındaki bir köyden gelen silahlı aşiret üyelerinin karakollara düzenlediği saldırıya Amerikan ve Afgan askerlerinin cevap verdiği belirtilerek, çatışmada 2 Afgan askerinin de hayatını kaybettiği kaydedildi.

NATO ve Afgan askerlerinin ortak olarak kullandığı iki karakola düzenlenen saldırıların sorumluluğunu Taliban üstlendi. Amerikan ordusunun bir yıldan uzun süredir tek bir çatışmada ilk kez bu kadar büyük kayıp verdiği belirtiliyor.

90 AFGAN POLİSİNDEN HABER ALINAMIYOR

Afganistan'da 8 ABd askerinin öldüğü bölgedeki çatışmalara katılan Afgan polislerinden 90'ı ile bağlantı kesildi.

Pakistan sınırındaki Nuristan vilayetinin yetkilileri, dün silahlı kişilerin sınır yakınlarındaki iki ileri karakola saldırmasının ardından vilayetin doğusundaki Kamdeş bölgesinde başlayan çatışmalarda bağlantının kesildiği polislerin akıbeti hakkında bilgi alınamadığını söyledi.

Kamdeş'teki çatışmalar, bölge yakınlarındaki bir cami ile bir köyden gelen silahlı kişilerin karakollara saldırmasıyla başlamıştı. Dağlık bölgedeki Amerikan güçlerinin komutanı Albay Randy George, Nuristan gibi zorlu bir coğrafyada karmaşık bir saldırıya maruz kaldıklarını belirterek, Afgan ve Amerikan güçlerinin saldırganlara karşı cesurca savaştıklarını söyledi.

AFGANİSTAN'DA YENİLMEK KORKUNÇ OLUR

İngiltere Genelkurmay Başkanı General David Richards, Afganistan'daki uluslararası kuvvetin yenilgisinin "korkunç bir şey" olacağı uyarısında bulundu.
Sunday Telegraph gazetesine demeç veren İngiliz generali, NATO'nun Afganistan'da istikrarı sağlayamaması halinde Batı için tehlikenin çok büyük olacağını belirtti.

"El Kaide ve Taliban bizi yendiğine inanırsa neler olur" diye soran general, "Afganistan'da dururlar mı? Pakistan, nükleer silahlarıyla onlar için cazip bir hedef olur. Bu silahlardan ellerine geçirmeye görsünler, inanın bana, hemen kullanırlar. Bu ise korkunç bir şey olur" ifadesini kullandı.

Afganistan'daki uluslararası koalisyon güçlerinin komutanı Amerikalı General Stanley McChrystal, 40 bin kişilik takviye kuvvet talebinde bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
evet siz yenilmissiniz gonullerde yapacaginiz en iyi cey defolup gitmek oralarda.adamlarin ulkesini silah zoruyla gasp etmissiniz nukleer silahlardan neden korkuyorsunuz sizlen israil azmi kullandiniz hergun kullaniyorsunuz birakin birileride size karsi kullansin aciyi gorseniz belki bir daha baskasini acitmazsiniz.beter olursunuz insallah
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?