banner15

Afrika Birliği Zirvesinde ilk Türk

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Addis Ababa’da düzenlenecek Afrika Birliği Zirvesinin açılış oturumuna katılacağı bildirildi.

Afrika Birliği Zirvesinde ilk Türk

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Alpha Oumar Konare’nin daveti üzerine 29-30 Ocak’ta Addis Ababa’da düzenlenecek Afrika Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin açılış oturumuna katılacak. Erdoğan, bir Afrika Birliği Zirvesi’ne katılan ilk Türk Başbakanı olacak.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada Türkiye’nin 12 Nisan 2005 tarihinden beri Afrika Birliği Zirveleri’nde “gözlemci” statüsünün bulunduğu anımsatılarak Türkiye’nin zirveye ilk kez başbakan düzeyinde katılacağına dikkat çekildi.

Bu arada, zirvenin açılış oturumunda bir konuşma yapacak Erdoğan, zirve sırasında Afrikalı liderler ile ikili temaslarda da bulunacak.

Başbakanlık açıklamasında “Sayın Başbakanımızın Afrika Birliği Zirvesi’nin Açılış Oturumuna katılması, Afrika’ya açılım politikalarımız çerçevesinde kıtayla ivme kazanan ilişkilerimizin yeni bir boyutunu oluşturacaktır” denildi.(ANKA)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48